olej/płótno, 68 x 55 cm sygnowany i datowany l. d. (wzdłuż krawędzi): `Wacław Szymanowski | 1881`
katalog wystawy: Wacław Szymanowski 1859 - 1930, Muzeum Narodowe w Warszawie, VI - VII 1981, s. 41, poz. nr 2 i il. Najwybitniejszy rze¼biarz polski doby modernizmu. Kształcił się w Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona w Warszawie, a następnie w Paryżu, w pracowni Cypriana Godebskiego (1875-1879) oraz École des Beaux-Arts pod kierunkiem Eugene Delaplanche`a (1979 - 1890). Uczył się również malarstwa w akademii monachijskiej. W latach 1895 - 1905 mieszkał w Paryżu. W 1913 roku oraz w okresie 1921 - 22 przebywał we Włoszech. Od 1922 mieszkał w kraju. We wczesnej twórczości Szymanowski poświęcał się głównie malarstwu, tworząc obrazy o tematyce wiejskiej, pejzaże oraz portrety. Ok 1976 r. poświęcił się niemal wyłącznie rze¼biarstwu. W jego wczesnych rze¼bach zaznaczył się wpływ dbałej o detal i realistyczny modelunek estetyki akademickiej. Jednak pó¼niej, dzięki inspiracji twórczością Constantina Meuniera, a zwłaszcza Auguste Rodina, forma rze¼b Szymanowskiego zaczęła podlegać uogólnieniu, pojawił się płynny, secesyjny kontur oraz szkicowe traktowanie bryły. Ulubionym motywem stosowanym przez artystę stała się asymetryczna, dynamizująca kompozycję forma układająca się w kształt fali. Do wybitnych zrealizowanych dzieł monumentalnych artysty należy POMNIK ARTURA GROTTGERA na Plantach w Krakowie (projekt 1898, odsłonięcie w 1903) oraz POMNIK FRYDERYKA CHOPINA w warszawskich Łazienkach. Wśród bogatego dorobku Szymanowskiego na uwagę zasługują również portrety, w których wierne oddanie fizjonomii modela łączy się ze szkicową wirtuozerią modelunku bryły (m.in. Jacka Malczewskiego, Leona Karwackiego, Janiny Wierusz - Kowalskiej).
SZYMANOWSKI Wacław
Najwybitniejszy rzeźbiarz epoki Młodej Polski, twórca m.in. pomnika Chopina w warszawskich Łazienkach. Sportretowany przez Malczewskiego w swojej pracowni na tle Pochodu na Wawel, odlewu fragmentu nagrobka Kazimierza Jagiellończyka i innych rzeźb.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl