MALARZ W OGRODZIE PRZY SZTALUGACH oraz PEJZAŻ PODGÓRSKI - MIASTECZKO Z WIEŻĄ KOŚCIELNĄ, l. 30-te (obraz dwustronny)
olej na tekturze, 45,5 x 61 cm, sygnowany p.d. "V. Naiditch" (Malarz w ogrodzie); pejzaż podgórski - niesygnowany; pieczątka No 078 (zapewne odnosząca się do wykazu spuścizny artysty)
"Dzieło wyróżnia się bogatą kolorystyką w tonacjach zieleni, żółcieni, brązów, bieli z akcentami błękitu i czerwieni. Malowane jest szerokimi, dość ekspresyjnymi pociągnięciami pędzla. Obraz na odwrocie ukazuje dolinę z zabudowaniami i smukłą kościelną wieżą na tle rozległego pejzażu górskiego, pokrytego roślinnością. Barwy stłumione o dominacji zieleni. Obydwa obrazy należą do przedwojennej twórczości Naiditcha. Typ swobodnego malowania, wartości kolorystyczne i fakturalne łączą je z malarstwem lat trzydziestych. Naiditch urodził się w Moskwie. W młodości uczył się rysunku w moskiewskiej Szkole Sztuk Dekoracyjnych. Około 1920 znalazł się w Paryżu, gdzie studiował na Sorbonie. Malarstwa uczył się w Academie de la Chaumiřre w latach 1927-29. Miał bliski kontakt z wybitnymi malarzami Andrř Lhotem i Lazarem Volovickiem, z którym dzielił pracownię na Montparnasse. Od 1930 do 1938 r. często wystawiał na paryskich Salonach: Tuileryjskim, Jesiennym i Niezależnych. Wobec zagrożenia wojennego wyjechał przez Kubę do Stanów Zjednoczonych, skąd wrócił do Paryża w 1946 r. W związku ze zniszczeniem przez Niemców dawnej pracowni, uzyskał nową na bulwarze Saint-Jacques. Często wyjeżdżał na plenery do Sabaudii. Zmarł w Paryżu. Twórczość Naiditcha wiąże się z cole de Paris. Malował głównie portrety (zwłaszcza we wnętrzu), pejzaże, martwe natury i studia kwiatów. Jego spokojna, nieco kontemplacyjna, pozbawiona literackich treści twórczość łączy cechy postimpresjonizmu z wpływem ekspresjonistycznego odłamu "szkoły paryskiej". Uznawany był za wybitnego kolorystę" (z ekspertyzy Jerzego Malinowskiego).