Litografia barwna na papierze 46,35 x 42 cm Sygnowany p.d. - "Vasarely" Nakład - 59/99
Artysta francuski pochodzenia węgierskiego. Od 1927 roku studiował w Budapeszcie w Akademii Poldini-Volkmann i od 1929 roku w szkole A. Bortynyika, zwanej budapesztańskim Bauhausem. W 1930 roku osiadł w Paryżu, gdzie zajmował się grafiką i projektowaniem reklam. W tym czasie powstaje cykl Zebr, oparta na motywie figuralnym analiza kontrastów czerni i bieli. W 1944 roku artysta postanawia poświęcić się malarstwu, w którym początkowa figuracja ulegała stopniowej schematyzacji, aż do form czysto abstrakcyjnych. W 1946 roku miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa artysty w Galerie Denis René w Paryżu. W 1955 roku publikuje manifesty, inicjujące sztukę op-artu i sztukę kinetyczną. W tym samym roku uczestniczy w wystawie Mouvement - wprowadzającej element ruchu do sztuki abstrakcji (Calder, Duchamp, Tinguely). Powstają pierwsze obrazy "optyczno-kinetyczne", wykorzystujące efekt złudzenia wzrokowego, których kompozycja zmieniała się w zależności od kąta spojrzenia. Jego malarstwo opiera się na licznych geometrycznych modułach, stosowanych w różnych wariacjach kolorystycznych, przy zastosowaniu reguł perspektywicznych. Artysta szukał przełożenia swojego języka plastycznego na inne dziedziny sztuki, realizując projekty architektoniczne, urbanistyczne, typograficzne i filmowe. Laureat m.in.: Guggenheim Prize - 1964, Grand Prix na Bienalle w Sa~o Paulo - 1965.
Z pochodzenia był Węgrem. Dorastał w Budapeszcie. Od 1930 roku działał w Paryżu. Jeden z czołowych przedstawicieli abstrakcji geometrycznej, prekursor op-artu czyli sztuki operującej złudzeniami optycznymi. Od lat 50. starał się określić ją formułując szereg manifestów. Swoją twórczość abstrakcyjną określał mianem plastyki kinetycznej, starając się poprzez stosowane w niej efekty stwarzać wrażenie ruchu. Od roku 1960 artysta w manifestach teoretycznych rozwija koncepcję alfabetu plastycznego zatytułowanego "Folklor planetarny". Swoje pomysły plastyczne chciał wykorzystać do dekoracji budynków.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl