pastel, papier, 66 x 54 cm sygn. i dedykacja p.śr.: P. Teodorowi / Przyjacielska Pamiątka / T. Maleszewski / 1870
Malarz, uczeń warszawskiej SSP w pracowniach Kokulara, Hadziewicza i Piwarskiego (1844-1850). Studia kontynuował w Paryżu, tutaj zaprzyjaźnił się z Gersonem i Cyprianem Norwidem. Naukę uzupełniał w Rzymie w Akademii św. Łukasza oraz we Florencji. Po powrocie do kraju zajął się bardzo intensywnie pracą twórczą, poza tym organizował wystawy malarstwa, pisał artykuły o sztuce, wygłaszał odczyty. Wystawiony w 1870 w Paryżu pastelowy portret znanej śpiewaczki Adeliny Patti przyniósł artyście ogromny rozgłos, otrzymał wiele nowych zamówień i wykonał kilka replik tego portretu. Ok. 1873 osiadł na stałe w Warszawie. Artysta uprawiał głównie twórczość portretową, posługując się techniką olejna i pastelową. Malował znane postacie ze środowiska artystycznego i życia publicznego, a także postacie historyczne. Wydana w technice litografii teka z wizerunkami królów polskich oraz wybitnych postaci historycznych , m.in. Skargi, Kochanowskiego, Kopernika, przyniosła artyście dużą popularność. Poza twórczością portretową malował sceny rodzajowe, obrazy religijne, kompozycje na motywach literackich, jego pastelowe pejzaże wysoko oceniał J.I. Kraszewski.
MALESZEWSKI Tytus
Tytus Maleszewski - malarz, rysownik, pedagog. W latach 1844-50 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Aleksandra Kokulara, Rafała Hadziewicza, Ksawerego Kaniewskiego, Feliksa Pęczarskiego i Marcina Zaleskiego. Następnie przez kilka lat nauczał rysunku w Wyższej Szkole Realnej w Łowiczu. W latach 1856-57 kontynuował studia artystyczne w pracowni L. Cogneta w Paryżu. Poznał tam wówczas Wojciecha Gersona, z którym pozostawał przez długie lata w serdecznym kontakcie. Zaprzyjaźnił się również z Cyprianem Kamilem Norwidem; wykonał wtedy rysunkowy portret poety, a Norwid poświęcił malarzowi i jego żonie kilka wierszy. W latach 1858-60 uzupełniał studia w Akademii św. Łukasza w Rzymie. Po powrocie do kraju zatrzymał się w Warszawie, skąd wyjeżdżał w liczne podróże po kraju - do Wilna, Żytomierza, Kijowa. W 1866 roku zamieszkał w Poznaniu. Stamtąd dwukrotnie udawał się do Paryża (1868-70, 1870-72). Po krótkim pobycie w Monachium (1873) osiedlił się w Warszawie. Tutaj od roku 1878 we własnej pracowni prowadził kursy rysunku i malarstwa dla kobiet. Był uznanym portrecistą. Wykonał m.in. portrety olejne Artura Grottgera, Stanisława Moniuszki, Teofila Lenartowicza, śpiewaczki Adeliny Patti czy też wizerunki rysunkowe Wincentego Pola, Seweryna Goszczyńskiego, Zygmunta Krasińskiego, Henryka Rodakowskiego, Deotymy. Ponadto malował studia typów ludzkich, sceny rodzajowe, kompozycje figuralne oparte na motywach literackich i obrazy religijne.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl