olej na płótnie, 60,5 x 80,5 cm, sygnowany l.d. "Tytus / CZYŻEWSKI", na odwrocie (na płótnie) nalepka wystawowa Instytutu Propagandy Sztuki z danymi o obrazie (autor, tytuł, technika), ceną, podpisem autora i nr "18"
Oranżeria w Wiśniowej powstała w 1938 r. i została przedstawiona w grudniu tegoż roku na Wystawie Bractwa św. Łukasza: Tytus Czyżewski. Rafał Malczewski w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki (w kat. nr. 40, brak il., wymiary 80x60 prawdopodobnie podano w odwrotnej kolejności). Na tej samej wystawie Czyżewski pokazał też m.in. inne obrazy związane z Wiśniową: Portret p. Hr. Mycielskiej z 1935 r. i Krajobraz z Wiśniowej z 1938 r. Oranżerię w Wiśniowej wymienia też Tadeusz Dobrowolski (Nowoczesne malarstwo polskie, t. 3, Wrocław 1964, s. 230).W latach 30., gdy majątek w Wiśniowej należał do Jana Zygmunta i Heleny hr. Mycielskich, w okresie letnim przyjeżdżali tam liczni malarze, m.in. Jan i Hanna Cybisowie, Józef Czapski, Tytus Czyżewski i Leon Chwistek. Goście nazywali to miejsce "Wiśniowskim Barbizonem". Czyżewski, sam pochodzący z rodziny ziemiańskiej, był tam kilka razy w latach 1935-1939 i malował różne tematy, m.in. portrety, pejzaże i martwe natury.
CZYŻEWSKI Tytus
Urodził się w 1880 r w Przyszowie k. Limanowej, zmarł w 1945 r w Krakowie. Studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i L. Wyczółkowskiego. Podczas pobytu w Paryżu poznał sztukę Cezanne`a i pozostał pod jej wpływem. Późniejsze wyjazdy do Paryża zaowocowały przyswojeniem sobie sztuki kubistów. Członek grupy Ekspresjoniści Polscy (późniejsi Formiści). Współnie z L. Chwistkiem i K. Winklerem redagował pismo "Formiści". Współtworzył w Krakowie kluby futurystyczne. Pociąg do awangardy ujawnił się u artysty już w 1915 r, kiedy podjął próbę przełamania kanonu malarstwa jako dwuwymiarowego obrazu, tworząc z drewna i tektury prace wielopłaszczyznowe. Maksymalnie upraszczał i geometryzował formy, czerpał z polskiego folkloru i sztuki naiwnej, w latach 20-tych jego twórczość była pod wpływem sztuki hiszpańskiej. Poza twórczością malarską, artysta pisał i wydawał wiersze, utwory dramatyczne, zajmował się krytyką artystyczną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl