Olej, płótno; 61 x 80 cm Sygnowany l. d.: Tytus | Czyżewski Na odwrocie nalepka: "INSTYTUT PROPAGANDY SZTUKI" | 18 Autor Czyżewski Tytus Tytuł dzieła Oranżeria w Wiśniowej | Technika ol. Cena 300 zł | Podpis autora T. Czyżewski
Tytus Czyżewski - malarz, grafik, krytyk literacki, poeta. Studiował w latach 1902-07 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Józefa Mehoffera, Jana Unierzyskiego i Leona Wyczółkowskiego. Po studiach wyjechał na dwa lata (1907-09) do Paryża, w którym przebywał ponownie w latach 1910-12 i w 1922-30. Podczas ostatniego pobytu zwiedził Francję, a także wyjeżdżał do Włoch i Hiszpanii. Po powrocie do kraju (w 1930) zamieszkał w Warszawie skąd przeniósł się w 1944 do Krakowa. Czynnie uczestniczył w życiu artystycznym. Był współzałożycielem ugrupowania Formistów (1919-22) (początkowo Ekspresjonistów Polskich), współredaktorem wydawanego przez nie czasopisma "Formiści" i członkiem klubu poetów-futurystów "Gałka Muszkatałowa". Wydał wówczas tomy wierszy Zielone oko, Wizje elektryczne, Noc-Dzień. W roku 1925 ukazał się w Paryżu jego cykl poetycki Pastorałki z drzeworytami Tadeusza Makowskiego. Był autorem szeregu artykułów o malarstwie i licznych krytyk artystycznych, które publikował na łamach czasopism krakowskich i warszawskich (1917-39). Malował pejzaże, portrety i martwe natury, w których uwidoczniły się wpływy Cézanne`a, kubizmu i futuryzmu francuskiego oraz podhalańskiej sztuki ludowej. W latach późniejszych (po 1930) zajął się poszukiwaniami kolorystycznymi. Prace swoje prezentował od roku 1906; na wystawach indywidualnych (Kraków, TPSP 1910 i 1912 i Warszawa, Salon Garlińskiego 1923, TZSP 1930, Polski Klub Art. 1931, IPS 1932, 1935, 1938) oraz na wszystkich wystawach grupy Formistów.
W latach 1935-39 Tytus Czyżewski bywał gościem Heleny i Jana Zygmunta Mycielskich w ich majątku w Wiśniowej. Plonem tych pobytów był cały szereg namalowanych tam obrazów. Poza prezentowanym płótnem powstały tam m.in. Portret hrabiny Mycielskiej, Kwiaty w cieplarni, Przy śniadaniu, Kobieta siedząca, Handlarz owoców, Szermierz, Przygoda Don Kichota oraz liczne pejzaże i martwe natury.
CZYŻEWSKI Tytus
Urodził się w 1880 r w Przyszowie k. Limanowej, zmarł w 1945 r w Krakowie. Studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i L. Wyczółkowskiego. Podczas pobytu w Paryżu poznał sztukę Cezanne`a i pozostał pod jej wpływem. Późniejsze wyjazdy do Paryża zaowocowały przyswojeniem sobie sztuki kubistów. Członek grupy Ekspresjoniści Polscy (późniejsi Formiści). Współnie z L. Chwistkiem i K. Winklerem redagował pismo "Formiści". Współtworzył w Krakowie kluby futurystyczne. Pociąg do awangardy ujawnił się u artysty już w 1915 r, kiedy podjął próbę przełamania kanonu malarstwa jako dwuwymiarowego obrazu, tworząc z drewna i tektury prace wielopłaszczyznowe. Maksymalnie upraszczał i geometryzował formy, czerpał z polskiego folkloru i sztuki naiwnej, w latach 20-tych jego twórczość była pod wpływem sztuki hiszpańskiej. Poza twórczością malarską, artysta pisał i wydawał wiersze, utwory dramatyczne, zajmował się krytyką artystyczną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl