drewno lipowe polichromowane i złocone; wys. 104 i 107 cm. ok. 1725-40.
Para późnobarokowych rzeźb geniuszy w osobach chłopców w strojach historycznych - jednego w rzymskiej zbroi torsowej z paskami (tzw. pteriges), drugiego w kaftanie i tunice, z podpiętym na biodrach fragmentem bogato drapowanej tkaniny - pochodzi z ołtarza, w którym stanowiła zapewne figury asystencyjne. Bez wątpienia jest to dzieło Thomasa Huttera (1696-45), jednego z ważniejszych rzeźbiarzy późnego baroku w Polsce, poprzedzających swą twórczością na terenach Południowowschodniej Rzeczpospolitej bujny rozkwit tzw. lwowskiej szkoły rokokowej. Przybyły z Południowej Bawarii, zapewne z okolic Weilheim k. Monachium, uczył się Hutter zarówno w kraju rodzinnym, jak też w Austri oraz w Pradze, w warsztacie Ferdinanda Maximiliana Brokoffa. Rzeźbiarz wstąpił w 1718 r. w Krakowie do jezuitów, dla których pracował głównie w Sandomierzu, a po odejściu w 1726 r. z zakonu także dla innych zgromadzeń i dysponentów duchownych i świeckich we Lwowie, Przemyślu, Rzeszowie i Jarosławiu, gdzie ostatecznie osiadł i założył świecki, znakomicie prosperujący warsztat. Powstawały w nim wielkich rozmiarów zespoły ołtarzowe, największy dla kościoła bernardynów we Lwowie (1736-40), a także pojedyncze rzeźby drewniane, kamienne i stiukowe. Swoim zasięgiem obejmował on ogromny obszar rozciągający się między północno-wschodnimi krańcami Ziemi Sandomierskiej, okolicami Lwowa, a Tarnowem, z pojedynczymi dziełami występującymi na Podlasiu i Podkarpaciu. Prezentowane tu rzeźby są typowe dla twórczości Huttera z lat ok. 1725-40. Wśród postaci zaludniających hutterowskie ołtarze bardzo wiele było tego rodzaju postaci chłopców, często w antycznym, historyzującym, czy egzotycznym przyodziewku, pełniących funkcje alegoryczne, objaśniających jako tzw. geniusze znaczenie ideowe obrazów czy pozostałych rzeźb ołtarzowych. Najbliższe prezentowanym tu figurom są rzeźby chłopców z ołtarza Św. Barbary w kościele Św. Pawła w Sandomierzu powstałe między 1727, a 1736 rokiem, oraz podobne rzeźby z kilku ołtarzy bocznych kościoła bernardynów we Lwowie z ok. 1736-40 roku.
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl