tempera, akryl, płótno 120 x 95 cm sygn. l.d.: TP. na odwrocie na płótnie sygnatura i napis: TERESA PĄGOWSKA 1973 | TANIEC "LA DANCE" | 120 x 95 cm
Znakomita malarka, posługująca się niepowtarzalną formą, wypełniająca swe płótna sylwetkami głównie kobiet, w wywiadzie przeprowadzonym przez Elżbietę Dzikowską, tak, m.in. mówi o swej twórczości: Kobieta jako motyw malarski istnieje od tysięcy lat. Interesuje mnie człowiek, dążę do przełożenia postaci ludzkiej na rodzaj znaku. Znaku zmiennego, bo wywodzącego się z żywego organizmu. A że przeważnie są to znaki mówiące o kobiecie? Pewnie znam je lepiej i wybór dokonał się sam w sposób oczywisty. /.../ Oryginalność własnego zapisu powstaje dzięki genialności bądź bezradności. W jednym i w drugim wypadku trzeba tym kapitałem operować ostrożnie - strasznie on kruchy - by w końcu ów ślad stał się jednym, autonomicznym, rozpoznawalnym... ...akceptuję u odbiorcy jego wyobrażenie na temat mojej wizji. Nie przeszkadza mi inne od zamierzonego przez mnie odczytanie obrazu. ...Odbieganie od pozornie realnej formy służy mi do wyrażania ruchu. Głęboka obserwacja nauczyła mnie, jakie niespodzianki zdarzają się w naturze.
Fragmenty wypowiedzi artystki umieszczone w książce zawierającej wywiady z mistrzami malarstwa przeprowadzone przez Elżbietę Dzikowską pt. Artyści mówią, wyd. Rosikon press, Izabelin-Warszawa 2011, s. 178 - 191.
Dyplom w zakresie malarstwa uzyskała w roku 1951 w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP), gdzie studiowała malarstwo i techniki ścienne pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego i Eustachego Wasilkowskiego. W okresie studiów była asystentką Jacka Piaseckiego. W latach 1950-1964 była pedagogiem w gdańskiej PWSSP, po czym przeniosła się do Warszawy. Po kilkuletniej przerwie kontynuowała pracę pedagogiczną: w latach 1971-1973 w łódzkiej PWSSP (aktualnie ASP), a następnie przez wiele lat na ASP w Warszawie. W roku 1988 uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Chociaż uprawiała przede wszystkim malarstwo sztalugowe, w latach 50., podobnie jak wielu innych twórców, zajmowała się również sztuką monumentalną (Starówka gdańska, 1953).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży (w tym zawarty jest podatek VAT i droit de suite).
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl