olej, płótno; 150 x 136 cm; sygn. oraz opis na odwrocie: Pągowska; TERESA PĄGOWSKA 1988 / NEGRO SPIRITUALS / 150 X 136 CM oraz nalepka wystawowa z Muzeum Narodowego w Poznaniu z wystawy z 2003 r.
Teresa Pągowska uważana jest za jedną z najważniejszych artystek w powojennej Polsce. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie studiowała m. in. pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego, którego zainteresowanie barwą z pewnością wywarło duży wpływ na późniejszą twórczość artystki. Była związana, już jako pedagog z takimi uczelniami jak Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Gdańsku i Łodzi oraz Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej twórczości kładła bardzo silny nacisk na kolory, które łączyła w zaskakujący sposób, tworząc dzieła o silnej ekspresji. Od lat 60. wprowadza do swoich kompozycję postać ludzką , zazwyczaj kobiecą, pozbawiając ją cech indywidualnych, ustawiając w przedziwnych pozach, często traktując ją w sposób syntetyczny, prawie jakby była szablonem wyciętym z papieru, grającym nie tylko z ogromnymi plamami barwnymi, ale też rzucanym przez siebie cieniem. Oferowana praca pochodzi z 1988 roku, kiedy to Pągowska była już artystką uznaną i cenioną w kręgach artystycznych, otrzymała tytuł profesora zwyczajnego, a jej styl był zdecydowany, odważny i wyklarowany. Płótno przedstawia nieokreśloną, czarną postać w finezyjnym układzie oraz kilka mniejszych figur ustawionych za nią w rzędzie, w zbliżonych, aczkolwiek zróżnicowanych, jakby tanecznych pozach. Tło stanową duże, zgeometryzowane plamy czerwieni, różu i odcieni beżu. Tytułem Negro Spirituals artystka nawiązuje do pieśni o charakterze religijnym, śpiewanych przez murzyńskich niewolników, polegających na powtarzaniu przez grupę, fragmentów śpiewanych przez lidera o najsilniejszym głosie. Z czasem schemat ten jak i same melodie stały się jedną z podstaw gatunku muzycznego jakim jest blues.
Dyplom w zakresie malarstwa uzyskała w roku 1951 w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP), gdzie studiowała malarstwo i techniki ścienne pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego i Eustachego Wasilkowskiego. W okresie studiów była asystentką Jacka Piaseckiego. W latach 1950-1964 była pedagogiem w gdańskiej PWSSP, po czym przeniosła się do Warszawy. Po kilkuletniej przerwie kontynuowała pracę pedagogiczną: w latach 1971-1973 w łódzkiej PWSSP (aktualnie ASP), a następnie przez wiele lat na ASP w Warszawie. W roku 1988 uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Chociaż uprawiała przede wszystkim malarstwo sztalugowe, w latach 50., podobnie jak wielu innych twórców, zajmowała się również sztuką monumentalną (Starówka gdańska, 1953).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl