Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BRZÓSKIEWICZ Teresa | Cacau, lata 60. XX w.

Teresa BRZÓSKIEWICZ (ur. 1929)

Cacau, lata 60. XX w.

brąz, wys.: 35 cm
sygnowany z tyłu: ‘TB’

Teresa Brzóskiewicz studia artystyczne podjęła najpierw w Sopocie u Mariana Wnuka i Horno-Popławskiego, a w 1950 roku przeniosła się na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując dyplom w 1953 roku pod kierunkiem prof. Strynkiewicza. W latach 1957-61 kształciła i doskonaliła swój warsztat w Paryżu, w École du Louvre. W tym czasie miała serię wystaw w Paryżu, m.in. na Salonie Niezależnych, Międzynarodowej Wystawie w Plenerze, Galerii "Notre-Dame". Najbardziej znaną rzeźbą artystki jest "Wisław i Wołga" znajdująca się przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie.

Głowa portretowa sędziwego mężczyzny o mocnych rysach przedstawia znanego paryskiego modela - Cacau. W młodości był on ulubionym modelem znanego paryskiego rzeźbiarza Antoine’a Bourdelle’a (1861-1929), notabene autora pomnika Adama Mickiewicza w Paryżu. Pracownia, w której pracowała w Paryżu i wynajmowała mieszkanie, była miejscem, gdzie przewijała się śmietanka paryskich artystów. Popiersie przedstawia modela w leciwym wieku, o mocnych rysach naznaczonych życiem i upływającym czasem, mocny orli nos nadaje postaci powagi i dumy. Teresa Brzóskiewicz wspominała, że mimo podeszłego wieku Cacau wciąż emanował młodzieńczym czarem. Artystce udało się uchwycić dostojność modela, spokój i pewnego rodzaju niedosyt, tęsknotę za młodymi latami. Raymond Herman - wybitny paryski krytyk sztuki pisał o Brzóskiewicz: "Droga wybrana przez Teresę Brzóskiewicz prowadzi na te wyżyny, dokąd pójść można jedynie poprzez dzieła trwałe i oryginalne". Praca odlana została zatem w najtrwalszym z materiałów - brązie, czerń wydobywa zaś niuanse, które grają na twarzy modela poprzez ostre cięcia i wyżłobienia.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl