Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
OCIEPKA Teofil | Rajski ogród, 1960 r.

Teofil OCIEPKA (1891- 1978)

Rajski ogród, 1960 r.

olej/płótno, 70,5 x 52 cm
sygnowany i datowany p.d.: `T. Ociepka | 1960 r.`

Sztuka Teofila Ociepki, najbardziej znanego obok Nikifora polskiego prymitywisty, przeszła w końcu lat 50. istotną przemianę. Artysta zaczął bowiem coraz wyraźniej odcinać się od mistycyzmu i symbolizmu, z którymi ówczesna krytyka kojarzyła jego prace. W roku 1959 malarz wystąpił z Grupy Janowskiej i przeprowadził się do Bydgoszczy. Zerwał część przyjaźni i odciął od śląskich ruchów okultystycznych. W tym samym czasie w jego sztuce zaobserwować można rodzaj oczyszczenia. Artysta zrezygnował z wielofiguralnych kompozycji zanurzonych w aurze tajemniczości na rzecz fantastycznych przedstawień natury. Ich tematami są wizje lasów, dżungli i nieistniejących krain. Zamieszkują je baśniowe zwierzęta, smoki i hybrydy ("Bestie w rajskim ogrodzie", 1961; "Bazyliszek", 1964). Prezentowany "Rajski ogród" jest reprezentatywnym przykładem takiego wyobrażenia.

Na obrazie widać charakterystyczny dla Ociepki, prehistoryczny pejzaż. Drzewa o błękitnych pniach i wielobarwnych liściach, jezioro i wpadający do niego strumień malowane są grubo i dekoracyjnie. Kompozycja odznacza się bogactwem wyobraźni malarza. Zestawienia barw są różnorodne i często zaskakujące. Równocześnie inwencja malarza ma swoje granice. "Rajski ogród", podobnie jak kilka innych płócien z przełomu lat 50. i 60., jest dzięki temu jednocześnie "fantastyczny" i "realistyczny". Przy pierwszym kontakcie uderza widzą swoją fantasmagorycznością i wciąga wrażeniem naturalności.

To właśnie umiejętna gra na pozornych przeciwieństwach sprawiła, że sztuka Ociepki była bardzo ciepło przyjmowana przez polską inteligencję jego czasów. "Polski Celnik Rousseau" - jak nazywano artystę - pracował w tym okresie często na zamówienie. Jego zleceniodawcami byli m.in Jan Kott i Arkady Fiedler. Prymitywizm prac Ociepki, ich naiwną szczerość, techniczną prostotę i odwagę w śmiałym operowaniu kolorem ówczesna krytyka uważała za największe zalety jego sztuki.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl