olej, deska 48,5 x 35 cm na odwrocie sygnatura i autorski napis: T. Kwiatkowski 1867. | Paris Faub St Honoré No 168. | rue de Rennes No 65 Obok owalna lakowa pieczęć z odciskiem głowy w profilu.
Pochodzenie: kolekcja rodzinna; do 1978 w zbiorach wnuczki artysty Marie-Louise Dervault; aukcja Daguerre S.V.V., Paryż 27 lutego 2013 r. (wystawiony wraz z pendant Martwą naturą z kwiatami i owocami).
Temat martwej natury pojawił się w malarstwie Teofila Kwiatkowskiego stosunkowo późno, bo dopiero w latach sześćdziesiątych. Artysta prawdopodobnie zainteresował się nim kopiując w Luwrze obrazy na zamówienie rządowe. Dziś znane są tylko nieliczne przykłady tej dziedziny jego twórczości. Są to przeważnie martwe natury z kwiatami i owocami, komponowane według wzorów dawnego, siedemnastowiecznego malarstwa (wyjątek stanowi Martwa natura z owcami; zbiory MNW). Monografistka Kwiatkowskiego, Aleksandra Melbechowska-Luty wymienia zaledwie trzy takie dzieła artysty, wśród nich pendant naszego obrazu. Zauważa przy tym, że prace te /.../ mają jedną specjalną zaletę, potwierdzającą charakterystyczny genre jego talentu: zdolność wrażliwego i niepospolitego odczucia materii malarskiej, tworzenia małych, kameralnych studiów na niewielkich wycinkach płaszczyzn, poetyckiego obrazu przedmiotów zamkniętych w drobnych formach /.../ Pojedyncze kielichy kwiatów, wiązki zieleni, mięsiste kule jabłek są fragmentami malowane z dużą subtelnością, z nieomylnym wyczuciem materii delikatnych, puszystych lub wystrzępionych płatków, twardszych liści... Adresy przytoczone na odwrocie Róż znajdują potwierdzenie w znanych faktach z życia artysty, który kilkakrotnie zmieniał swoje paryskie mieszkania, a w roku 1870 przeniósł się z mieszkania przy Faubourg St-Honore do nowego domu przy Rue des Rennes 65.
Porównaj: - A. Melbechowska-Luty, Teofil Kwiatkowski 1809-1891, Wrocław-Warszawa-Kraków 1966, s. 109-111, s. 136, nr kat. 20, 21, 22, il. 69.
KWIATKOWSKI Teofil
Wybitny przedstawiciel romantyzmu w malarstwie polskim. W latach 1825-1830 studiował malarstwo na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u Antoniego Brodowskiego i Antoniego Blanka, naukę kontynuował w Paryżu u Léona Cognieta. Utrzymywał bliskie kontakty m.in. z rodziną ks. Czartoryskich, Adamem Mickiewiczem, Fryderykiem Chopinem, Cyprianem Kamilem Norwidem, Teofilem Lenartowiczem. Uchodził za znakomitego portrecistę Chopina; wykonał wiele jego wizerunków (także na łożu śmierci) oraz duże kompozycje przedstawiające Bal w Hôtel Lambert - Polonez Chopina. Pozostawił wiele mistrzowskich akwarel - pejzaży, scen rodzajowych, patriotycznych i kostiumowych. Jego krajobrazy olejne należą dziś do rzadkości.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26 % (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl