Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SZPUNAR Tadeusz | Tors, 1961 r.

Tadeusz SZPUNAR (ur. 1929)

Tors, 1961 r.

drewno, 44 x 11,5 x 10 cm
sygnowany, opisany i datowany na spodzie: 'T. SZPUNAR | "TORS" 1961'

Prezentowana praca powstała w czasie eksperymentów artysty z figuracją; wtedy powstały charakterystyczne serie "Głów" oraz "Torsów". Droga do późniejszych, niefiguratywnych realizacji autora była poniekąd naturalnym i płynnym procesem twórczego rozwoju. Pomimo oszczędności formy z dzieł tego okresu biją prostota i wyczuwalna czystość formy, w których leży siła sztuki Szpunara. W tym czasie w centrum rzeźbiarskich zainteresowań artysty była postać ludzka, prezentowana w różnych układach oraz formach. Kształty ciała człowieka twórca traktował sumarycznie, w niezwykle oszczędny sposób. Nieraz zbliżały się one do umownych znaków, poprzez które autor wyrażał szereg nastrojów, a także poruszał zagadnienia związane z trwaniem czy przemijaniem. Często wybierał materiały podkreślające metaforyczne treści niesione przez jego sztukę - drewno, marmur czy kamień. Z realizacji Szpunara, nieraz spotęgowanych złotym kolorem, bije wręcz mistyczny charakter. W późniejszym stadium swojej działalności, w latach 70., autor wykonywał kompozycje, które nawiązywały do op-artu i poruszały problemy związane z geometrią. Był to kolejny krok w rozwoju artystycznym i efekt niezłomnego poszukiwania własnych środków wyrazu. W tym okresie twórca w centrum swoich rozważań umieścił badania nad przestrzennymi zależnościami, grami światła oraz koloru. Prace z tego okresu oscylują na pograniczu rzeźby i malarstwa. W latach 70. Szpunar nieraz posługiwał się takimi materiałami jak płótno, blacha miedziana, mosiężna oraz żelazna. W osobliwych przestrzennych obrazach można wyczuć cechy charakterystyczne dla niego - oszczędność formy oraz prostotę.

Studiował w pracowni prof. X. Dunikowskiego na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP w latach 1950-56. W 1955 roku był współzałożycielem Grupy XIV. Debiutował na wystawie "Xawery Dunikowski i jego uczniowie" w Warszawie w 1955. Od tego czasu eksponował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Realizuje rzeźby związane z architekturą, głównie sakralną - od 1960 roku. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

PODATKI i OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SZPUNAR Tadeusz
Urodzony 3.11.1929 roku w Soninie k. Łańcuta. Studia w pracowni prof. X. Dunikowskiego na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP w latach 1950-1956. W 1955 był współzałożycielem Grupy XIV. Debiutował na wystawie „Xawery Dunikowski i jego uczniowie” w Warszawie 1955 r. Od tego czasu eksponował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Realizuje rzeźby związane z architekturą, głównie sakralną - od 1960 r. Prace m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i w Warszawie, oraz w zbiorach prywatnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl