Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SZPUNAR Tadeusz | Portret syntetyczny IV/75, 1975 r.

Tadeusz SZPUNAR (ur. 1929)

Portret syntetyczny IV/75, 1975 r.

drewno polichromowane, 27,5 x 27 x 15 cm
sygnowany, datowany i opisany na spodzie podstawy: 'T. SZPUNAR | Portret syntetyczny IV/75'

Na twórczość artysty wpłynęły jego czasy studenckie, przede wszystkim jego nauczyciele, a także zawarte w tym czasie znajomości. Na początku lat 50. twórca uczył się w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Xawerego Dunikowskiego, którego dorobek wywarł na nim nieoceniony wpływ. Rzeźbiarz zadebiutował na wystawie "Xawery Dunikowski i jego uczniowie" w Warszawie w 1955. Fragment wstępu do katalogu ekspozycji, napisany przez Stefana Flukowskiego, zdaje się trafnie opisywać nie tylko dzieła Dunikowskiego, lecz także Szpunara: "Wchodzą tu w grę tak charakterystyczne dla Dunikowskiego założenia proporcji, wydobywające zawsze monumentalność formy, żelazna teza Arystotelesa, że 'piękno zasadza się na porządku i wielkości'" (Stefan Flukowski, Xawery Dunikowski i jego uczniowie, wystawa rzeźby i malarstwa 1945 - 1955, Warszawa 1955). Czasy studiów to nie tylko okres kształtowania artystycznych postaw, lecz także nawiązywania kontaktów. Właśnie wtedy Szpunar zaprzyjaźnił się m.in. z Jerzym Beresiem, Marią Pinińską czy Bronisławem Chromym. Jeszcze jako student został współzałożycielem Grupy "XIV" w Rzeszowie w 1955. Należeli do niej m.in. Stanisław Chrapkowski, Edward Kieferling, Jerzy Majewski czy Józef Wilkoń. Wspólnie podjęli próbę powrotu do korzeni, do tradycji rodzinnych stron oraz pragnęli propagować sztukę na prowincji. Trzy lata później odbyła się pierwsza indywidualna wystawa rzeźbiarza w Domu Plastyków w Krakowie. Od tego czasu jego prace pokazywano na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce oraz za granicą. Dzieła Szpunara znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i w Warszawie, a także w licznych zbiorach prywatnych. Twórca wielokrotnie brał udział w konkursach na projekty rzeźb pomnikowych i zdobył liczne wyróżnienia i nagrody. Jego praca pt. "Para" znajduje się w Parku Krakowskim- jednym z najstarszych w mieście. Artysta rekonstruował także zabytkowe wystroje rzeźbiarskie m.in. zamków w Łańcucie, Baranowie, Pszczynie czy kościoła w Niepołomicach.

Studiował w pracowni prof. X. Dunikowskiego na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP w latach 1950-56. W 1955 roku był współzałożycielem Grupy XIV. Debiutował na wystawie "Xawery Dunikowski i jego uczniowie" w Warszawie w 1955. Od tego czasu eksponował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Realizuje rzeźby związane z architekturą, głównie sakralną - od 1960 roku. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

PODATKI i OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SZPUNAR Tadeusz
Urodzony 3.11.1929 roku w Soninie k. Łańcuta. Studia w pracowni prof. X. Dunikowskiego na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP w latach 1950-1956. W 1955 był współzałożycielem Grupy XIV. Debiutował na wystawie „Xawery Dunikowski i jego uczniowie” w Warszawie 1955 r. Od tego czasu eksponował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Realizuje rzeźby związane z architekturą, głównie sakralną - od 1960 r. Prace m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i w Warszawie, oraz w zbiorach prywatnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl