Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
CIEŚLEWSKI Tadeusz  (syn) | KSIĘŻYC ŚPIOSZEK, Warszawa 1940 [rękopis bajki]

Tadeusz (syn) CIEŚLEWSKI (1895-1944)

KSIĘŻYC ŚPIOSZEK, Warszawa 1940 [rękopis bajki]

25,5 cm, s. 7, [1] - papier czerpany, broszura przeszyta i związana sznurkiem, w okładkach z kartonu. Na s. 1 i [1] oraz na okładkach napisy i rys. kredką.
Dołączona ilustracja barwna [akwarela, tempera, sygn. p.d.] na papierze czerpanym, 23 x 14 cm, naklejona na karton 31 x 22 cm. U dołu, na kartonie odręcznie "Marysieńce Puchalskiej /w dniu imienin /Autor i jego Żona /Cieślewscy /2. II. [19]40”.

Tadeusz Cieślewski spędził lata okupacji pracując w cukierni Aleksandra i Antoniny Puchalskich w Warszawie, na Nowym Świecie. Zofia i Tadeusz Cieślewscy zaprzyjaźnili się z pracodawcami, a dla ich córeczki Marysi artysta napisał na pierwsze wojenne imieniny - przypadające na Gromniczną - bajeczkę "Księżyc śpioszek”.
"Poetka bigosu imieninowego” [poz. 72] to z kolei komplement dla pracodawczyni obdarowującej inną solenizantkę, Zofię Cieślewską w dniu 15 maja 1942 r.

Unikaty antykwaryczne. Nieznane przyczynki do wojennych dziejów artysty i do historii życia codziennego w okupowanej Warszawie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
CIEŚLEWSKI Tadeusz (syn)
Grafik, teoretyk, krytyk sztuki, pisarz. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i SSP w Warszawie i rzeźbę u prof. E. Wittiga. Po I wojnie światowej uczył się grafiki u W. Skoczylasa, malarstwa u T. Pruszkowskiego i ilustracji książkowej u L. Gradowskiego. W roku 1935 zorganizował grupę artystów grafików "Czeń i Biel". Był jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia Artystów Grafików "Ryt". Znany przede wszystkim jest jego dorobek w grafice drzeworytu sztorcowego. Stworzył ok 200 drzeworytów i 120 exlibrisów. W latach okupacji prowadził tajne nauczanie historii sztuki i grafiki artystycznej. Zginął w powstaniu warszawskim.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl