Budynek Zakładów Energetycznych, proj. Arne Jacobsen, Hamburg, 1971/2010 r.
archiwalny wydruk atramentowy/papier, 55 x 55 cm (arkusz)
estymacja: 4 000 - 6 000 zł
Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W jego zdjęciach zapisane jest ponad sześćdziesiąt lat historii. Jego wczesne prace przedstawiają obraz zburzonej i odbudowywanej Warszawy w nowej, powojennej rzeczywistości komunistycznej. W swojej karierze tworzył reportaże, zdjęcia mody; publikował między innymi w "Stolicy", "Ty i Ja", "Przekroju" - w Polsce; w "Stern", "Art", "Der Spiegel" - w Niemczech. Swoje prace wystawiał na całym świecie, między innymi w USA.
ROLKE Tadeusz
Urodził się w Warszawie. Zaczął fotografować już podczas II wojny światowej. Studiował historię sztuki. Studiów nie ukończył z powodu aresztowania. Jako uczestnik Powstania Warszawskiego zostaje wywieziony na roboty do Niemiec. W 1951 będąc studentem historii sztuki zostaje uwięziony za rzekomy udział w "stowarzyszeniu antypaństwowym". Po odwilży pracuje w tygodniku Stolica oraz mitycznym miesięczniku Polska.
W 1955 roku zaczął intensywnie fotografować. Wkrótce potem został przyjęty do ZPAF. Pracował dla tygodnika "Stolica", później w miesięczniku "Polska". W 1970 roku osiedlił się w Niemczech. Publikuje w czasopismach: Stern, Der Spiegel, Die Zeit, ART i innych. W Hamburgu zrealizował cykl Fischmarkt. Dokumentował miejscowe życie artystyczne. W latach 80. wrócił do Polski. Wystawiał w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, współpracował z prasą niemiecką. W latach 90. wystawiał w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, BWA Bielsko - Biała, Wilnie i Bratysławie.
Współpracuje z Gazetą Wyborczą. Jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF.
Ostatnie publikacje: album Fotografie 1944-2005 wydany przez Fundację Galerii Foksal w Warszawie (2006), książka Hier waren wir (Tu byliśmy) wydana przez wydawnictwo edition foto-TAPETA Berlin-Warszawa (2008), którego Tadeusz Rolke jest współzałożycielem.
Ogromny dorobek fotograficzny Tadeusza Rolke opiera się na fotografii o charakterze humanistycznym, w centrum jego zainteresowań jest zawsze człowiek i jego otoczenie zarówno w sferze życia publicznego, jak i prywatnego. Na polu fotografii artystycznej ważnym dokonaniem jest seria portretów ludzi sztuki, kultury i polityki.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl