pióro, tusz na papierze, 29,4 x 35,4 cm w świetle passe-partout, sygnowany p.d. "Kulis", na odwrocie nalepka warszawskiego TPSP z pieczątką Towarzystwa i nr: "TPSP VI / E[?] / 50 / 93"
Kulisiewicz zwany "mistrzem kreski" cykle rysunkowe tworzył od 1945 r. Wcześniej, także po mistrzowsku, uprawiał drzeworyt. Nasz rysunek najprawdopodobniej zaliczyć należy do II. cyklu Laguna wenecka. Cykl ten stworzył artysta dzięki pobytowi w Wenecji w maju 1961 r. Pierwszy cykl Laguny weneckiej powstał w czasie pobytu w Wenecji na Burano w kwietniu - maju 1958 r. W obu cyklach powtarzają się charakterystyczne tytuły rysunków, np.: Na lagunie, Gondole, Lodzie, Sieci. W kwietniu 1959 r., w wywiadzie w "Zwierciadle", Kulisiewicz tak mówił o pierwszym wyjeździe do Wenecji: "[.].} W ubiegłym roku, gdy przebywałem we Włoszech, pochłonął mnie tam i zafrapował krajobraz wybrzeża weneckiego, zmienna gra fal, morze widziane o różnych porach dnia, praca rybaków... [.] ".
KULISIEWICZ Tadeusz
Urodził się w 1899 r w Kaliszu, zmarł w 1988 r w Warszawie. Studiował w Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu, studia kontynuował w warszawskiej ASP w pracowniach M. i M. Kotarbińskich oraz u W. Skoczylasa. Debiutował na wystawie Stowarzyszenia Artystów Grafików Ryt. Przez pierwsze lata twórczości poświęcił się głównie pracy drzeworytniczej. W czasie wojny przebywał w Szlembarku /tam powstał wczesny cykl drzeworytów/ i Krakowie - doskonalił w tym czasie swoją podstawową technikę - rysunek. Po wojnie powstał cykl Warszawa 1945. Dużo podróżował, odwiedził Chiny, Meksyk, Brazylię, Indie, kraje Europy. Podróże stały się inspiracją do artystycznych cykli rysunków obrazujących odwiedzane kraje - ich pejzaż, przyrodę a przede wszystkim żyjących tam ludzi. Operował niezwykle lapidarną, oszczędną kreską, uzyskując rysunek o bardzo silnym, czytelnym wyrazie. Lubił rysować sylwetki kobiet, akty - poświęcił temu tematowi dużą część prac. Był profesorem ASP w Warszawie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl