Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KALINOWSKI Tadeusz | Bez tytułu, 1992 r.

Tadeusz KALINOWSKI (1909 Warszawa -1997 Poznań)

Bez tytułu, 1992 r.

Akryl/płótno, 65,5 x 74 cm
sygnowany i datowany l. d.: `T. KALINOWSKI 1992`

Od roku 1929 do 1937 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie scenografię, malarstwo i architekturę wnętrz. W latach 1939-1953 pracował jako scenograf w teatrach prowadzonych przez Leona Schillera i Wiliama Horzycę w Łucku, Łodzi, Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu i Poznaniu. W latach 1948-1951 należał do grupy `` 4F+R `` (pierwszej powstałej po wojnie awangardowej grupy plastyków) razem z Lenicą, Nowowiejskim i Wieczorkiem. Jego twórczość przechodziła wiele etapów. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Poznaniu, Warszawie, Szczecinie oraz udział w wielu wystawach grupowych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in.: Muzeum Narodowego w Poznaniu i Warszawie oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KALINOWSKI Tadeusz

Uczył się w Szkole Rzemiosł i Sztuki Stosowanej w Warszawie, następnie w Akademii Sztuk Pięknych (1929-1937) pod kierunkiem Miłosza Kotarbińskiego. Uczęszczał też do pracowni scenograficznej Wiesława Drabika i Władysława Daszewskiego, oraz pobierał lekcje z zakresu architektury wnętrz u Wojciecha Jastrzębowskiego. Dyplom uzyskał w 1937 roku. Od 1949 roku współpracował z awangardową grupą 4F+R (Forma, Farba, Faktura, Fantastyka + Realizm), do której powstania przyczynił się m.in. A. Lenica. Od wczesnych lat 60. sztuka Kalinowskiego wpisuje się w nurt abstrakcji geometrycznej. Olbrzymi wpływ na ukształtowanie się jego koncepcji sztuki o środkach wyrazu radykalnie ograniczonych do geometrycznych struktur mieli koryfeusze polskiej awangardy - Władysław Strzemiński, Kajetan Sosnowski i Adam Marczyński.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl