Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GRONOWSKI Tadeusz | PLAKAT MAZOWSZE

Tadeusz GRONOWSKI (1894 - 1990)

PLAKAT MAZOWSZE

Gwasz, sklejka, papier; 100 x 82,5 cm
Na odwrocie na sklejce cyfra XIII, nalepka wystawowa: Выставочны [...uszkodzenie nalepki] | Союза Советских Художник [...uszkodzenie nalepki] | Название Плакат "Мазовше"

W latach 1917-25 odbył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem m.in. Edmunda Bartłomiejczyka i Edwarda Wittiga. Techniki malarskie studiował w paryskiej École Supérieur des Beaux-Arts. W Paryżu nawiązał przyjacielskie kontakty z Mojżeszem Kislingiem i Romanem Kramsztykiem. Jako grafik współpracował z czasopismami "Pro Arte et Studio" (od 1916), "Skamander" (od 1920) i "Życie Literackie" (od 1924); wykonywał ilustracje dla luksusowych magazynów "Pani", "Reklama", "Teatr i Życie Wytworne" oraz "Arkady". Był szeroko znany jako projektant reklam dla wielu firm m.in. Wedla, Orbisu, Hersego i Schichta. Jego dziełem jest m.in. używany od 1929 roku do dziś znak firmowy Polskich Linii Lotniczych LOT. Artysta zajmował się także projektowaniem znaczków pocztowych. W 1923 roku wstąpił do Stowarzyszenia Artystów Polskich "Rytm". W 1928 uczestniczył, wraz z członkami tej grupy, w zdobieniu polichromią kamienic Rynku Starego Miasta w Warszawie. W latach 1918-39 pełnił funkcję kierownika artystycznego w Zakładach Graficznych Wierzbickiego, a w okresie 1930-35 w zakładach Graficznych Braci Kozińskich. Związany był też z Zakładami Litografii Artystycznej Władysława Główczewskiego. W 1933 roku został współzałożycielem Koła Artystów Grafików Reklamowych. Należał też do Związku Polskich Artystów Grafików i współredagował wydawane przez związek pismo "Grafika". Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą, zdobywając m.in. Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 roku. W 1929 został uhonorowany złotym medalem za udział przy realizacji oprawy architektoniczno-dekoracyjnej Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. W 1935 roku otrzymał komandorię Leopolda II za projekt pawilonu polskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej w Brukseli. W 1937 zdobył złoty medal za projekty kostiumów i dekoracji oraz srebrny za plakaty na Międzynarodowej Wystawie "Sztuka i Technika" w Paryżu. W 1939 roku nagrodzono złotym medalem projekt pawilonu polskiego jego autorstwa na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. Indywidualne prezentacje twórczości Gronowskiego odbyły się w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (1934) i Instytucie Propagandy Sztuki (1938). Okres 1924-39 artysta spędził w Paryżu, gdzie w 1929 otworzył pracownię projektową współpracując jako dekorator z ekskluzywnymi sklepami Galleries Lafayette, Au Printemps, Au Louvre i Trois Quartiers. Prezentowany plakat w barwach nasyconych: czerwieni, fiolecie, różu, zieleni, czerni oraz różnych odcieniach bieli zbudowany jest z form romboidalnych nawiązujących do awangardowych plakatów rosyjskich.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GRONOWSKI Tadeusz
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków " Rytm", współzałożyciel Koła Artystów Grafików Reklamowych w 1933r. Zajmował się ilustracją, grafiką reklamową, plakatem, projektował pawilony wystawowe i architekturę wnętrz, był scenografem.
Ważniejsze nagrody: Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925r. I nagroda w konkursie na znak LOT-u w 1929r, I nagroda na wystawie grafiki użytkowej w 1931r, I nagroda za plakat Międzynarodowej Wystawy Sztuki i Techniki w Paryżu i srebrny medal na niej za plakaty (1937r.), II nagroda na I Ogólnopolskiej Wystawie Plakatu w Warszawie w 1953r.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl