Prezentowany obraz Tadeusza Gronowskiego jest niezwykłym wydarzeniem na rynku aukcyjnym, nieliczne są prace olejne tego artysty, wizjonera, realizującego się w wielu dziedzinach sztuki, również użytkowej. Gronowski zajmował się grafiką, malarstwem, ilustratorstwem, projektowaniem m.in. afiszy, plakatów, znaków firmowych, scenografii teatralnych. Nie bez powodu, zatem był nazywany Michałem Aniołem Warszawy. Absolwent architektury ukończonej m.in. pod kierunkiem Edwarda Wittiga, wiedzę malarską zdobywał w paryskiej École Supérieur des Beaux-Arts, kiedy to poznał np. Moisesa Kislinga, Romana Kramsztyka, jednych z wielu wybitnych przedstawiciel nurtu École de Paris. W 1923 r. wstąpił do Stowarzyszenia Artystów Polskich Rytm. Oferowane dzieło ściśle nawiązuje do estetyki sztuki dekoracyjnej art deco lat 20 i 30 XX w. Mimo że, powstało w 1946 r., odczuwalne są wyraźne wpływy minionych dekad, stanowiące wręcz kontynuację rozpoczętej przed II Wojną Światową, konsekwentnej drogi twórczej Gronowskiego. Przy użyciu geometrycznych form, starannie i jednocześnie subtelnie podkreślonych konturem, artysta ukazywał postacie m.in. z mitologii, podkreślając szacunek do kultury, historii, jednocześnie stosując wyrafinowane w swej prostocie środki malarskie. Nawiązania do przeszłości nie przysłaniały twórcy współczesnego człowieka, ukazanego na obrazach w uproszczonej, bryłowatej formie, mimo to cały czas obecnego, stanowiącego podmiot w wpisanej w obraz, kubistycznej narracji. Prezentowany obraz jest ukazany na reprodukcji zdjęcia autorstwa Tadeusza Trepanowskiego w wywiadzie Krystyny Dajbor pt.: Wizyta nie zapowiedziana u Tadeusza Gronowskiego z warszawskiej gazety z 1960 r. (?) Nie mniej godny uwagi jest ustny przekaz, według którego, praca została namalowana dla drugiej żony artysty: Marzeny, jako prezent ślubny.
GRONOWSKI Tadeusz
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków " Rytm", współzałożyciel Koła Artystów Grafików Reklamowych w 1933r. Zajmował się ilustracją, grafiką reklamową, plakatem, projektował pawilony wystawowe i architekturę wnętrz, był scenografem. Ważniejsze nagrody: Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925r. I nagroda w konkursie na znak LOT-u w 1929r, I nagroda na wystawie grafiki użytkowej w 1931r, I nagroda za plakat Międzynarodowej Wystawy Sztuki i Techniki w Paryżu i srebrny medal na niej za plakaty (1937r.), II nagroda na I Ogólnopolskiej Wystawie Plakatu w Warszawie w 1953r.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna). Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny. Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl