Gronowski był artystą wszechstronnym, nazwanym Michałem Aniołem Warszawy. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków "Rytm", współzałożycielem Koła Artystów Grafików Reklamowych w 1933 roku. Zdobywcą wielu nagród został m. in. nagrodzony: Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w roku 1925, złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku w 1939 roku. Za działalność artystyczną został oznaczony: Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezentowany obraz o oszczędnej kolorystyce tła koncentruje się na partii centralnej, w której to barwy wypełniają linie i ogniwa, kształtując w ten sposób grupę instrumentów muzycznych. Artysta posługuje się zgeometryzowanymi formami, aby z nich zbudować przestrzeń, wypełnioną kolorem w jasnej tonacji z detalami czerwieni. Jest to doskonały przykład twórczości powojennej nawiązującej do estetyki kubizmu z okresu lat 20 i 30 XX. "Akord" Gronowskiego został stworzony z pasji i wielkiej miłości artysty do muzyki. Ekspresja wyrażona w niej stała się dla twórcy wyrafinowaną drogą komunikacji, ważniejszą i prawdziwszą od słów, gdyż mogącą wyrazić skryte emocje. Akord w muzyce oznacza współbrzmienie co najmniej trzech dźwięków o różnej wysokości. Można przypuszczać, że artysta zatytułował tak prezentowany obraz, nawiązując do nadziei na odnalezienie harmonii w życiu osobistym oraz szerzej, do nadziei na utrzymaniu pokoju na świecie po zakończeniu II Wojny Światowej.
Reprodukowany: Tadeusz Gronowski, Witold Stefan Zaczeniuk Malarstwo, grafika, malarstwo dekoracyjne, Związek Polskich artystów Plastyków, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, czerwiec 1958
GRONOWSKI Tadeusz
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Plastyków " Rytm", współzałożyciel Koła Artystów Grafików Reklamowych w 1933r. Zajmował się ilustracją, grafiką reklamową, plakatem, projektował pawilony wystawowe i architekturę wnętrz, był scenografem. Ważniejsze nagrody: Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925r. I nagroda w konkursie na znak LOT-u w 1929r, I nagroda na wystawie grafiki użytkowej w 1931r, I nagroda za plakat Międzynarodowej Wystawy Sztuki i Techniki w Paryżu i srebrny medal na niej za plakaty (1937r.), II nagroda na I Ogólnopolskiej Wystawie Plakatu w Warszawie w 1953r.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł
Do 1000 zł przyjmujemy tylko zlecenia z limitem.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Do cen wylicytowanych dom aukcyjny dolicza 15% opłatę organizacyjną.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl