akryl, płótno, 60 x 80 Sygn. p. d.: Dominik; na rewersie napis: "DOMINIK 1968 / akryl pł."
Studia malarskie odbył w latach 1946-51 w warszawskiej ASP w pracowni J. Cybisa; dyplom uzyskał w 1953. W 1951 objął stanowisko asystenta na macierzystej uczelni. Od 1965 prowadził własną pracownię, zaś w 1979 otrzymał nominację profesorską. W 1990 przeszedł na emeryturę. Należy do aeropagu twórców polskiej sztuki współczesnej. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w kraju i za granicą, otrzymał m. in. Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1968), nagrodę im. George`a Rowney`a w Londynie (1973) i Nagrodę im. Jana Cybisa w Warszawie (1973). W 1956 reprezentował polską sztukę na Biennale w Wenecji. Malarstwo Dominika wywodzi się z nurtu polskiego koloryzmu, do którego czołowych przedstawicieli należał jego mistrz, Jan Cybis. We wczesnej fazie twórczości artysta uprawiał malarstwo figuratywne i równolegle prowadził doświadczenia w zakresie technik drzeworytniczych. W 1955 wziął udział w wystawie w warszawskim Arsenale otwierającej nowy rozdział w dziejach polskiej sztuki powojennej. W drugiej połowie lat 50. jego wizja malarska wkroczyła w sferę abstrakcji; Dominik zasymilował zasady malarstwa informel kreując ekspresyjne, bezprzedmiotowe kompozycje. W latach 1960. pojawiły się w jego obrazach zróżnicowane, bogate efekty fakturowe. Stylistykę lat 1970. wyróżniała rozjaśniona kolorystyka i klarownie zdefiniowane formy. W ewoluującej z biegiem lat postawie artysty elementem stałym pozostał zachwyt dla czystej natury, zanurzenie się w pejzażu mistrzowsko przetwarzanym na płótnach w barwne harmonie i dysonanse. Oferowana kompozycja sugeruje również przestrzeń pejzażową budowaną piętrzącymi się kulisowo, płaskimi planami. Plan pierwszy tworzą dekoracyjne, formy floralne, plany następne - formy owalne utrzymane w tonacji błękitów, jasnych zieleni i szarości. Całość emanuje aurę ciszy i spokoju.
Urodził się w Szymanowie. W 1953 ukończył warszawską ASP, na której od 1965 prowadził pracownię malarstwa.. Profesor ASP, wielokrotnie dziekan Wydziału Malarstwa. Studiował u J. Cybisa rozwijając zainteresowanie koloryzmem. Do końca lat 50. tworzył drzeworyty. W połowie lat 50. zaczął malować obrazy abstrakcyjne, zbliżone do informelu. Do lat 70. maluje ekspresyjnie i spontanicznie. Późniejsze obrazy mają bardziej wyraźną, "kontrolowaną" formę. Niezmienną inspiracją była dla artysty natura,jej kolorystyka i bogactwo form. W następnych latach równolegle z malarstwem, uprawiał tkanie gobelinów, zajmował się też ceramiką . Źródłem inspiracji są często mapy, plany miast, fragmenty przypominające graffiti. Uprawia sztukę video. Od polowy lat 90. twórczość Tomasza Dominika wzbogaciła technika komputerowa. W roku 1956 reprezentował polskie malarstwo na Biennale w Wenecji. W 1973 otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa. W 1979 roku otrzymał tytuł profesora. Tadeusz Dominik był jednym z najbardziej oryginalnych twórców współczesnego malarstwa polskiego i wybitnym kolorystą.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl