Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BARANOWSKI Tadeusz | Antresolka profesorka Nerwosolka, tylna okładka komiksowa, 1979 r.

Tadeusz BARANOWSKI (ur. 1945, Zamość)

Antresolka profesorka Nerwosolka, tylna okładka komiksowa, 1979 r.

akwarela, blaudruk/folia celuloidowa, papier, 42 x 30 cm
sygnowany, datowany i opisany wzdłuż prawej krawędzi: 'T. BARANOWSKI ORYGINALNA OKŁADKA "ANTRESOLKA PROFESORKA NERWOSOLKA" | T. BARANOWSKI 1979 R WYDANIE II'

WYDANIA:
"Świat Młodych" 1976
wyd.I - MAW 1982
wyd.II - MAW 1983
wyd.III - Omnibus 1989
wyd.IV - Egmont 2004

Profesor Nerwosolek to cokolwiek ekscentryczny naukowiec, wynalazca i odkrywca. Pragnie poznać tajemnice wszechświata, w tym celu też konstruuje różnorakie maszyny. W pracy pomaga mu asystentka - Entomologia Motylkowska. Pierwszy raz Profesorek pojawił się na łamach "Świata Młodych" w roku 1980, kolejne opowieści zamieszczano w latach 1981, 1982 i1985 roku.

"Kiedy po raz pierwszy narysowałem epizod z życia Profesorka Nerwosolka, pani redaktor ukazującego się w KAW pisma 'Alfa' oświadczyła: "Generalnie TAK, ale ten tytuł... Dlaczego właściwie Entomologia (przecież nie ma takiego imienia) i nie taki znowu z Profesora Nerwosolek...' Zaproponowała zmianę tytułu na 'Profesor X działa!'. Nie zgodziłem się na ten banał i historyjka nigdy nie została wydrukowana. Książeczka 'Antresolka Profesorka Nerwosolka' powstała właściwie na złość tej pani".
Tadeusz Baranowski

Tadeusz Baranowski urodził się 6 stycznia 1945 w Zamościu. Jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa warszawskiej ASP. Karierę twórcy komiksów rozpoczął w 1973 roku w piśmie "Świat Młodych", dla którego zaprojektował także szatę graficzną i logo. Jego komiksy pojawiały się również w magazynie "Relax". W połowie lat 80. XX wieku Baranowski wyjechał do Francji na zaproszenie Grzegorza Rosińskiego (dostał propozycję kolorowania Thorgala, z której nie skorzystał). Kilka jego krótszych komiksów do scenariuszy Jeana Dufauxa i Michela de Boma ukazało się w belgijskim magazynie "Tintin".
Wrócił jednak do kraju, bo nie chciał zgodzić się na rysowanie w stylistyce narzuconej przez frankofońskich wydawców. Baranowski jest twórcą postaci Bąbelka i Kudłaczka, Orient Mena, profesora Nerwosolka i Entomologii Motylkowskiej, Smoka Diplodoka i Lorda Hokusa-Pokusa oraz wampirów Szlurpa i Burpa. Większość jego komiksów miała wiele wznowień i ma w Polsce status kultowych pozycji. Sławę przyniosły mu albumy: "Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko", "Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa", "Antresolka profesorka Nerwosolka" i "Podroż smokiem Diplodokiem". Baranowski bawił się komiksem jako medium, eksperymentując z kadrowaniem i kompozycją plansz, a także pojawiając się jako autor w swoich komiksach lub "dając świadomość" bohaterom, którzy domagali się konkretnych przygód lub próbowali wpływać na formalne ramy medium (np. przechodząc "samowolnie" do innych kadrów). Równie charakterystyczne jak grafika w komiksach Baranowskiego są scenariusz i język. Autor słynie z absurdalnego poczucia humoru, zabawy słowem. Te gry i zabawy bywały celnym komentarzem do rzeczywistości PRL.

Malarz, ilustrator, projektant, twórca komiksów, absolwent wydziału malarskiego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia A. Nachta-Samborskiego). Od 1973 roku przez kilka lat tworzył dla "Świata Młodych". Projektował szatę graficzną tygodnika "Razem" i pracował w tym piśmie jako grafik, publikując cykl "Razem z Praktycznym Panem". W 1976 współpracował z "Relaxem", gdzie pojawiły się jego komiksy, m.in. "Orient-Men". Stworzył tak popularne postacie jak profesor Nerwosolek czy Kudłaczek i Bąbelek. W latach 80. komiksy Baranowskiego trafiły do albumów. Część z nich była przedrukami ze "Świata Młodych", część została do pierwotnego scenariusza narysowana całkiem od nowa. Od 1998 roku współpracował przez rok ze "Światem Komiksu". Był autorem pierwszego logo magazynu i jego szaty graficznej. W 2005 rozpoczął bezprecedensowy projekt: sam autor przy wsparciu fanów i czytelników wydał pożegnalny, kolekcjonerski album, w którym profesorek Nerwosolek i Entomologia udają się na zasłużoną komiksową emeryturę. Album zatytułowany był "Tffffuj! Do bani z takim komiksem". Wypracował niepowtarzalny i pełen wyobraźni styl. Jego nieszablonowy, inteligentny, wielowarstwowy humor zyskał rzesze miłośników. W 2007 roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BARANOWSKI Tadeusz
Malarz, ilustrator, projektant, twórca komiksów, absolwent wydziału malarskiego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia A. Nachta-Samborskiego). Od 1973 r. przez kilka lat tworzył dla "Świata Młodych". Projektował szatę graficzną tygodnika "Razem" i pracował w tym piśmie jako grafik, publikując cykl "Razem z Praktycznym Panem". W 1976 r. współpracował z "Relaxem", gdzie pojawiły się jego komiksy m.in. Orient-Men. Stworzył tak popularne postacie, jak: profesor Nerwosolek czy Kudłaczek i Bąbelek. W latach osiemdziesiątych komiksy Baranowskiego trafiły do albumów. Część z nich było przedrukami ze "Świata Młodych", część została do pierwotnego scenariusza narysowana całkiem od nowa. Od 1998 r. współpracował przez rok ze "Światem Komiksu". Był autorem pierwszego logo magazynu i jego szaty graficznej. W 2005 r. rozpoczął bezprecedensowy projekt, sam autor przy wsparciu fanów i czytelników wydał pożegnalny, kolekcjonerski album, w którym profesorek Nerwosolek i Entomologia udają się na zasłużoną komiksową emeryturę. Album zatytułowany był "Tffffuj! Do bani z takim komiksem". Wypracował sobie niepowtarzalny i pełen wyobraźni styl. Jego nieszablonowy, inteligentny, wielowarstwowy humor zyskał rzesze miłośników. W 2007 r. został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl