olej, płótno 53 × 36,5 sygnowany u dołu po prawej: "T. AJDUKIEWICZ"
Studiował 1868-73 w ojczystym Krakowie, następnie w Akademii wiedeńskiej, po czym udał się do Monachium. Tu wstąpił do Akademii (pracownie O. Seitza i A. Wagnera) oraz do pracowni J. Brandta. Ok. 1875 powrócił do kraju, ale w 1877 wyjechał do Paryża, a następnie z Władysławem Branickim na Bliski Wschód. Powróciwszy do kraju, malował w Krakowie portrety. Po krótkim pobycie w Wiedniu w 1894, przeniósł się do Konstantynopola, następnie do Bułgarii i Rumunii.
Para Arabów z dwoma wołami ciągnącymi wózek. Sceną jest bezludna pustynia, z błękitnym zarysem zabudowań na horyzoncie. Na tle tego pustkowia silnie wyróżnione (tematycznie i barwnie) centrum. Ciekawa koncepcja kolorystyczna: różowo-błękitne niebo, błękitna dal, żółta, piaszczysta pustynia, czarne woły, biała koszula i spodnie chłopa, szerokie, jaskrawoczerwony szeroki pas. Centralna grupa intensywnie barwna, z impastami położonymi jak bliki świetlne. Na krośnie fragmenty niemieckiej nalepki.
AJDUKIEWICZ Tadeusz
Był artystą związanym z mecenatem arystokracji i dworów panujących; w tych kręgach zrobił prawdziwą karierę, a jego obrazy podobały się powszechnie. Studia malarskie rozpoczął w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Później kształcił się jeszcze w Wiedniui w Monachium - w Akademii i pracowni J.Brandta. Po studiach przez kilka lat malował portrety po polskich dworach kresowych. Ok. 1877 wyjechał do Paryża, a stamtąd, wraz z Władysławem Branickim odbył podróż na Bliski Wschód, która dostarczyła mu wielu wrażeń i tematów malarskich. Ok. roku 1882 zamieszkał w Wiedniu, zajął pracownię po H. Makarcie i malował dla dworu cesarskiego i arystokracji. W 1893 był w Londynie, gdzie portretował księcia Walii, w 1884 pracował na dworze sułtańskim w Konstantynopolu, następnie także w Sofii, Petersburgu i Bukareszcie. W Rumunii osiadł na dłużej jako malarz nadworny Karola I. Po wybuchu I wojny światowej powrócił do kraju i, mimo starszego wieku, zaciągnął się do Legionów.