olej/płótno, 62 x 38 cm p.d.: stempel atelier, powtórzony na odwrociu LITERATURA: Mistrzowie Ecole de Paris, Simon Mondzain, Villa La Fleur, 2013, poz. kat. 93, s. 79 (il.) WYSTAWIANY: Mistrzowie Ecole de Paris, Simon Mondzain, Villa La Fleur, 21.09 - 31.12.2012 r.
Był artystą obdarzonym wielką erudycją, w którego twórczości na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim indywidualność, wynikająca z syntezy przyswojonych tradycji. Malarz związany z Ecole de Paris, przedstawiciel środowiska artystów pochodzenia żydowskiego, przyjaźnił się z ówczesną śmietanką artystyczną Montparnassu, skupiającą członków ugrupowań fowistów, kubistów oraz wielu niezależnych twórców reprezentujących własny, bardzo charakterystyczny styl, takich jak na przykład Modigliani. Wielowątkowy język malarski wypracował między innymi na podstawie tradycji sztuki francuskiej XIX wieku, dzięki której podjął w swej twórczości problem zgłębiania światła i koloru (inspiracja Delacroix). Wśród kierunków mających najistotniejszy wpływ na styl Mondzaina wymienić należy również realizm (malarstwo Courbeta) oraz postimpresjonistyczne prace Cezanne`a i Gauguina, które wpłynęły znacząco na sposób konstruowania przez artystę perspektywy w obrazach i charakterystyczne budowanie form obwiedzionych wyraźnym konturem. Sam artysta wśród swoich inspiracji wymieniał klasyków malarstwa takich jak Rembrandt, Goya czy El Greco oraz mistrzów włoskiego renesansu, którym w swoich obrazach niejednokrotnie składał hołd. Prezentowana przez nas praca jest jednym z kilku przykładów takiego hommage. Intencjonalnie odrzucał awangardę w malarstwie i konsekwentnie dążył do wypracowania własnego języka wizualnego, pomógł mu w tym bez wątpienia wieloletni pobyt w Algierze i inspiracje orientalną sztuką wyabstrahowaną z narodowych tradycji. Hommage a Fra Angelico to wyraz zamiłowania artysty do czystych barw i podporządkowania kształtów subtelnym liniom. Podobnie jak czynił to w swoich obrazach wczesnorenesansowy klasyk, Mondzain podkreślił walory dekoracyjne przedstawienia, pozostając jednocześnie wiernym uproszczonej, zmonumentalizowanej formie.
MONDZAIN Szymon (Simon, Szmaj)
Szymon Mondzain (Simon, Szamaj Mondszajn) - urodził się w 1890 r w Chełmie, zmarł w 1979 r w Paryżu. Studia artystyczne w warszawskiej SSP odbył w l. 1906-1908 u K. Stabrowskiego, następnie w krakowskiej ASP u J. Pankiewicza i warszawskim TZSP. W Zachęcie wystawiał także w l. 1911-1912. W 1912 wyjechał na stałe do Paryża. Wystawiał na paryskich Salonach: Jesiennym, Niezależnych, Tuilleries. Wystawiał swoje prace w ramach prezentacji polskiej sztuki m.in. na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Nowym Jorku w 1933 r. W młodości pod silnym wpływem twórczości Cezanne`a. Utrzymywał kontakty z elitą artystyczną Paryża, m.in. z G. Apollinairem, A. Salmonem, M. Vlaminckiem i P. Picassem. W 1913 r. malował w Bretanii, w następnym roku w Hiszpanii. Prezentował swą twórczość także w paryskich galeriach, m.in. Guillaume, Druet i Callot. Odbył szereg podróży po Europie; od 1925 r. często odwiedzał Algierię, gdzie przeżył okres II wojny światowej. Do Paryża powrócił w 1965 r. Powstałe we wczesnej fazie twórczości Mondzaina pejzaże z południowej Francji i martwe natury ujawniają silny wpływ sztuki Cézanne'a. Artysta czerpał inspiracje także z malarstwa Deraina, tworząc kompozycje o zgeometryzowanych, addytywnie zestawianych formach utrzymane w mrocznej, wąskiej tonacji kolorystycznej. W l. 20. malował wielofiguralne, alegoryczne sceny i portrety przestylizowane na wzór malarstwa włoskiego quattrocenta. Z czasem Mondzain zdecydowanie rozjaśnił paletę; wykonywał realistyczne portrety, malował pejzaże z Algierii oraz dekoracyjnie ujęte kompozycje z arabskimi motywami.
Informacje dla kupujących:
Do każdego niesprzedanego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "POAUKCYJNE ZGŁOSZENIE KUPNA". Więcej informacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl