Akwarela, papier; 28,3 x 18,8 cm w świetle passe-partout Sygnowany p.d.: S. Łazarska | Paris
Malarka. Studiowała w paryskiej Ecole des Beaux-Arts oraz u Maurice`a Denisa w Académie Ranson. Jej mężem był pracownik paryskiego Instytutu Pasteura Tadeusz Łazarski. Wystawiała swoje prace na Salonach Niezależnych, Salonach Tuilleries oraz Salonie Jesiennym do roku 1934. Była członkinią polskiej kolonii artystycznej w Paryżu. W 1914 roku wystąpiła do Marii Mickiewiczównej z projektem zorganizowania pracowni sztuki stosowanej, która pomogłaby artystom znajdującym się w trudnej sytuacji spowodowanej przez wojnę - zarobić na utrzymanie. Pracownia rozpoczęła produkcję lalek szmacianek według projektu Łazarskiej, a następnie także m in. Tadeusza Makowskiego. Dzięki reklamie w prasie oraz wystawom m.in. w Dziale Sztuki Dekoracyjnej w Luwrze - zdobyły one popularność i pokazywane były na wystawie zabawek francuskich w USA. Kupowane były z przeznaczeniem na cele charytatywne przez członków światowej elity. Galeria Łazarskich sprzedająca lalki oraz inne polskie przedmioty dekoracyjne działała także po zakończeniu I Wojny Światowej. W roku 2007 w Muzeum Wychod¼stwa Polskiego w Łazienkach Królewskich odbyła się wystawa prac artystki: Stefania Łazarska. Artystka ocalona od zapomnienia.
Ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim, równocześnie studiowała w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Naukę malarstwa kontynuowała od 1912 w paryskiej École des Beaux-Arts oraz w Académie Ranson u Maurice Denisa. W Paryżu poślubiła pracującego w Instytucie Pasteura Tadeusza Łazarskiego. W 1914 zwróciła się do córki Adama Mickiewicza Marii Goreckiej z propozycją stworzenia pracowni sztuki stosowanej, dochód ze sprzedaży wytworzonych przedmiotów miał zostać przeznaczony na pomoc przebywającym we Francji polskim artystom, którzy znaleźli się w złej sytuacji finansowej. W ten sposób Stefania Łazarska stworzyła pracownię w której produkowano szmaciane lalki, początkowo sama je projektowała, w późniejszym czasie dołączyli do niej Fryda Frankowska i Tadeusz Makowski. Przez cały czas działania pracowni przewinęło się przez nią trzydziestu dwóch polskich artystów. Dzięki szerokiej reklamie oraz wystawieniu lalek w Dziale Sztuki Dekoracyjnej w Luwrze oferta cieszyła się dużym powodzeniem, Łazarska była pierwszą artystką, która wystawiła tak prozaiczne przedmioty w tak prestiżowym miejscu. Tworzone w paryskiej pracowni lalki zostały pokazane przez Marię Gorecką Ignacemu Paderewskiemu i jego żonie Helenie, w ten sposób znalazły się w sprzedaży również w Stanach Zjednoczonych.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl