Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NORBLIN Stefan | Wilno, 1929 r.

Stefan NORBLIN (1892-1952)

Wilno, 1929 r.

litografia barwna/papier, 80 x 55 cm
sygnowana l. d.: `S. Norblin`

Stefan Norblin, prawnuk francuskiego malarza Jeana-Pierre`a, jest uznawany dziś za jednego z najważniejszych grafików i ilustratorów dwudziestolecia międzywojennego. Już jego pierwsze prace wzbudziły duże zainteresowanie krytyki. Ich "ekscentryczność" i "ekstrawagancja" wykraczały daleko poza manierę secesji. Giętka, kaligraficzna linia (wywiedziona niewątpliwie ze sztuki Aubrey`a Beardsleya) ustąpiła z czasem miejsca indywidualnemu, nieco artdekowskiemu, stylowi artysty. Prezentowany plakat "Wilno" jest jego reprezentatywnym przykładem.
Na przełomie 1928 i 1929 roku Norblin wykonał dwa plakaty reklamujące polskie miasta, Wilno i Lwów. Afisze były pomyślane jako element promocji Polski w krajach Europy zachodniej, ale funkcjonowały również lokalnie. W dolnej części obu z nich znalazła się adnotacja po francusku: "Kolej Żelazna Państwa Polskiego". Afisze wchodziły w skład większego cyklu, który artysta rozpoczął w 1925 roku. Zlecenie dotyczące plakatów turystycznych pochodziło od ministerstwa Komunikacji . Na plakatach pojawiły się: Górny Śląsk, Kraków, Zakopane, Poznań, Warszawa, Łowicz, Gdynia, Toruń oraz wspomniane już Wilno i Lwów. Afisze zostały odbite offsetowo w warszawskich Zakładach Graficznych Koziańskich.
W turystycznych plakatach Norblina wyraźne są wpływy brytyjskiej szkoły graficznej, m.in. Freda Taylora i Franka Newboulda. Podobnie jak ten ostatni, Norblin stosował płaskie plamy barwne i używał śmiałych kontrastów. W "Wilnie" i "Lwowie" Norblin zrezygnował jednak ze stosowania "witrażowego", typowego dla Newboulda, konturu. "Wilno" i "Lwów" uznawane są dlatego za najbardziej z indywidualnych prac artysty.
Polski artysta plastyk, malarz, ilustrator i plakacista. Właściwie nazywał się Juliusz Stefan Norblin de la Gourdaine. Pradziadem artysty był znany malarz XVIII-wieczny Piotr Norblin. Stefan Norblin znany jest przede wszystkim dzięki modernistycznym i secesyjnym plakatom reklamowym oraz malowidłom i freskom w stylu art deco. Studiował malarstwo w Antwerpii i Dreźnie. W 1920 wziął udział w wojnie polsko-sowieckiej. Po wojnie wrócił do Warszawy, gdzie ożenił się z Leną Żelichowską, znaną podówczas aktorką i tancerką. We wrześniu 1939 wyjechał z kraju. W czasie drugiej wojny światowej przebywał w Indiach, gdzie dla maharadży Jodhpuru wykonał serię malowideł zdobiących wnętrze pałacu Umaid Bhawan, największej prywatnej rezydencji w tym kraju. Malował także portrety lokalnej arystokracji i ozdabiał jej rezydencje. Po wojnie osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie zarabiał jako portrecista. W 2007 Telewizja Polska wyprodukowała film dokumentalny Stefan Norblin, opowiadający o barwnym życiu artysty

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl