olej/płótno, 100 x 70 cm sygnowany i opisany na odwrocie: OB. CCCXXV | s gierowski na odwrociu krosna odręczny napis dotyczący proweniencji obrazu i papierowa nalepka Desy, dedykacja
W latach 1945-48 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza, a także historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1949 roku mieszka w Warszawie, gdzie współtworzył Galerię Krzywe Koło (1956-61) oraz uczył w ASP. Od 1957 roku konsekwentnie tworzy numerowane obrazy abstrakcyjne (porusza w nich problem światła, ruchu i przestrzeni). Uczestnik licznych wystaw (między innymi Biennale Sztuki w Wenecji w 1968 roku). W 1980 otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa. Jeden z najważniejszych twórców sztuki abstrakcyjnej w Polsce, nestor określany mianem „klasyka abstrakcji”.
Prezentowany obraz artysta namalował w okresie swojej twórczości podsumowującej poszukiwania i eksperymenty z ubiegłego dziesięciolecia. „Ten okres poszukiwań oznaczał u Gierowskiego dążenie do rozwiązania problemu przestrzeni w sposób bardziej niż kiedykolwiek laboratoryjny, intelektualny, z wyzbyciem się wszelkich tęsknot do estetyzacji. Na stykach ze zróżnicowaną kolorystycznie wstęgą obrzeżenia jednobarwne pola kwadratów zdawały się uginać i uwypuklać zmieniając złudnie odcień barwy. Bożena Kowalska (B. Kowalska, Twórcy - postawy, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1981, s. 100)
Jednolite kolorystycznie centralne pole kwadratu obwiedzione zostało dwukolorową bordiurą, „ramą”.[..] W szerokiej wstędze obramienia nieuchwytnie i powoli narasta światło, a wówczas jednolity walorowo prostokąt wewnątrz - zdaje się zmierzchać w otoczeniu bieli i rozjarzać w kierunku ciemnienia „ramy”. Bożena Kowalska [tamże, s.101]. Kompozycja dzieła jest prosta i oszczędna.
Studiował Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo na krakowskiej ASP w pracowniach J. Fedkowicza i Z. Pronaszki. W latach 50. XX wieku związał się z warszawską Galerią Krzywe Koło, miał tu wystawy indywidualne w 1957 i 1959 roku. W 1955 roku wziął udział w wystawie w Arsenale. Od 1961 roku wykładał na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, a w 1983 Senat Akademii wybrał go na Rektora, lecz ówczesne władze nie zatwierdziły tego wyboru. W roku 1996 odszedł na emeryturę. Maluje obrazy abstrakcyjne, w których w różnych relacjach wiąże problemy materii, światła i przestrzeni. Posługuje się głównie płaszczyzną, linią, kolorem, fakturą. Kolejne okresy twórczości są dążeniem ku maksymalnej redukcji form i uniwersalnej metafory. W latach 80. artysta podjął poszukiwania form i układów kompozycyjnych, które mogłyby stać się plastycznym ekwiwalentem pojęć werbalnych - cykl Malowanie Dziesięciorga Przykazań (1986).
Uważany jest za wybitnego reprezentanta awangardy malarskiej.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl