olej na płótnie, 44 x 55,5 cm, sygnowany p.d. "Stefan Filipkiewicz/1904", na odwrocie (na krośnie): nalepka "Stefan Filipkiewicz / Krakau Św Marcin 5. / "Veilchen" Tempera"; nalepka wystawowa TPSP w Krakowie z 1908 Nr1539; pieczątki R. [óży ] ALEKSANDROWICZ [...]napis krośnie monogram SF.
Malarz, grafik i pedagog. Studia w ASP Kraków (m.in. u L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego). Wystawiał w: TPSP Kraków, TPSP Lwów, TZSP Warszawa, Tow. Artystów Polskich Sztuka, na wystawach Secesji (Berlin, Monachium, Wiedeń), na wielkich wystawach międzynarodowych (Drezno, Rzym, Wenecja) i większości wystaw sztuki polskiej za granicą. Miał też wiele wystaw indywidualnych w różnych miastach Polski. Był nagradzany(m.in. nagroda PAU za całokształt twórczości - 1933). Członek TZSP w Warszawie, wiedeńskiej Secesji i Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka. Od1930 r. wykładowca ASP w Krakowie, a od 1937 r. profesor tamże. Malował głównie pejzaże, ale "[...] także martwe natury, najczęściej kwiaty, wyrafinowane w stonowanej gamie barwnej i fakturze, dekoracyjnie stylizowane i zestawiane z pięknymi tkaninami i szlachetną porcelaną[...] F. malował dużo, ciesząc się uznaniem współczesnych, czego dowodem były, obok nagród, liczne zakupy zarówno ze strony zbieraczy prywatnych polskich i obcych, jak i oficjalnych instytucji czy galerii (np. Zbiory Państwowe w Warszawie, Moderne Galerie w Wiedniu)". (H. Kubaszewska, SAP, t. 2, s. 216-217).
FILIPKIEWICZ Stefan
Malarz i grafik, młodopolski pejzażysta.
Sekretarz Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech Placówki "W"- przedstawicielstwa Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.
W latach 1900-1908 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza oraz Jana Stanisławskiego, który wywarł duży wpływ na jego twórczość. Uznany był za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli „szkoły Stanisławskiego”. Debiutował w 1899 r. serią pejzaży tatrzańskich wystawionych w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1905 roku został członkiem wiedeńskiej "Secesji". Od 1908 roku był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka. W latach 1913-1914 prowadził kurs malarstwa dekoracyjnego w Szkole Przemysłowej w Krakowie. W latach 1914-1917 służył w Legionach. W 1929 roku otrzymał złoty medal na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Od 1930 roku wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1933 roku został nagrodzony przez Polską Akademię Umiejętności za całokształt twórczości. W czasie II wojny światowej brał udział w ruchu oporu i działalności konspiracyjnej. Był Sekretarzem Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Uchodźcami Polskimi na Węgrzech i Placówki "W" w Budapeszcie – przedstawicielstwa Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Aresztowany przez gestapo w roku 1944 trafił do obozu w Mauthausen-Gusen, gdzie został zamordowany.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl