Pastel, papier; 37 x 23,5 cm Na odwrocie napis wykonany przez artystę: Rybak | pastel | Stasys | 37 x 23,5 | 2003
W latach 1966-1973 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Od 1980 roku mieszka i pracuje w Warszawie. Jest jednym z najwybitniejszych światowych plakacistów. Od początku swojej artystycznej kariery zajmuje się pastelem, ale także malarstwem, ilustracją, grafiką, sceno-grafią teatralną, tworzy instalacje, obiekty, performance. Od niedawna zajął się także fotografią. Jego zdjęcia dziwią i prowokują, ale ich poziom artystyczny nie podlega dyskusji. Zrealizował ponad 60 wystaw indywidualnych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Indiach, Izraelu i w Japonii. Jest laureatem wielu nagród artystycznych krajowych i zagranicznych. Zasłynął ex-librisem, miniaturami graficznymi, sztuką książki, plakatem, pastelami, osobliwymi maskami, obrazowaniem smutku, wnikliwym malarstwem, zaskakującymi instalacjami, fotografią i tekstami teatralnymi. Nagradzany od Japonii do Meksyku (w Litwie, Polsce, Francji, Hiszpanii, Italii, Finlandii, Danii, Portugalii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych). Autor Człowieka Roku 1989 - Lecha Wałęsy dla El Periodico w Barcelonie w 1989, którego oblicze bez portretu to podwójne VV jak victoria. Ryszard Kapuściński we wstępie do książki Pastele pisał: Twórczość Stasysa jest kolorowa, jej autor jest mistrzem koloru, którym posługuje się jednak w sposób niezmiernie taktowny, arcydelikatny. Żadnego tu następnego ekspresjonizmu, żadnej hałaśliwej feerii barw, nic z epatującej, plakatowej doskonałości hiperrealistów. Każdy jego obraz jest spójny kolorystycznie i nawet tam, gdzie paleta barw jest wyraźnie zróżnicowana i kontrastowa, jej kolory nie kłócą się, nie drażnią i nie rażą, ale przeciwnie, wspólnie wzbogacają wizję, czyniąc ją żywą, soczystą i dynamiczną. Artysta urzeka swoją własną wizją sztuki, swoim specyficznym, baśniowym światem, w którym łączy realne z nierzeczywistym. Twarze - maski, które Stasys umieszcza w swoich pracach są charakterystyczne tylko dla jego twórczości, od pierwszego wejrzenia rozpoznawalne.
EIDRIGEVICIUS Stasys
Urodził się w Medinskaiai na Litwie. W roku 1973 ukończył Wileński Instytut Sztuk Pięknych, a od roku 1980 zamieszkał w Polsce. Malarz, grafik i rysownik, Eidrigevicius często używa techniki "suchej pasteli". Rysował miedzy innymi dla "Polityki" "Literatury", "New York Timesa" tworzył plakaty, ilustracje do książek (szczególnie bajek dziecięcych), ekslibrisy, projekty scenografii, instalacje i kompozycje przestrzenne, maski, akcje para teatralne.. Niesłychanie popularny, zyskał uznanie fachowców, i publiczności. Dziecięce doświadczenia z litewskiej wioski przełożył na język uniwersalnych symboli i metafor, stworzył własny styl. Przedstawia bajkowy, tajemniczy świat zaludniony ludzikami o oczach z guzików. Jego figuratywną sztukę cechuje atmosfera surrealizmu z akcentami ironii i groteski. Posługuje się różnymi technikami: gwasz, olej (np. Skrzypkowie, 1991), pastele (np. Konstrukcja, 1996), wykorzystuje rozmaite techniki graficzne. Stworzył ok. 250 plakatów (np. Zniewolony umysł, 1990), ok. 360 grafik, zorganizował ok. 50 instalacji i performance`ów. Wykonał ilustracje do ok. 60 książek. Tworzy także ekslibrisy, maski z tektury i rzeźby z korzeni drzew. Swoje dzieła podpisuje: "Stasys".
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl