pastel, papier żeberkowy, 38 x 38 nie sygn.; na odwrociu ekspertyza prof. Feliksa Kopery
Studium dziewczęcej główki zbliżone formalnie do portretów Helenki z 1900 r. Wyspiański - twórca wielu lirycznych w ekspresji wizerunków dzieci - sugestywnie oddał wyraz melancholijnego zadumania modelki, jej sennego rozmarzenia i zapatrzenia w świat własnych myśli. Artyście wystarczyły bardzo skromne środki wyrazu - nerwowa, giętka, zapętlająca się linia i modelunek uzyskany przenikającymi się plamami pasteli. Znamienna dla sztuki portretowej Wyspiańskiego jest perfekcja modulowania plamy barwnej i "świetlistość" złamanych różem i ugrami bieli oddających delikatność dziewczęcej karnacji, a także subtelność zielonkawych cieni wydobywających krągłość twarzy. Typowe także są akcenty intensywnego błękitu i karminu ożywiające kolorystykę rysunku określoną przez barwę papierowego podłoża. Synteza form i wyrazisty kontur o secesyjnej proweniencji świadczą natomiast o głębokiej fascynacji poetyką witrażu. Pastel repr. jest w katalogu aukcyjnym Polswiss Art (19.05.1996, poz. 30).
WYSPIAŃSKI Stanisław
Uczył się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Początkowo malował olejno, później niemal wyłącznie pastelami, tworząc głównie portrety i pejzaże. Zajmował się też projektowaniem witraży, grafiką, rzeźbą, rzemiosłem artystycznym, wykonywał polichromię ścienną, ilustrował i zdobił książki. Inscenizował własne dramaty oraz sztuki innych autorów, projektował kostiumy i dekoracje teatralne. Prowadził katedrę malarstwa dekoracyjnego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był czołową postacią Młodej Polski, uznawanym za autorytet i duchowego wodza swego pokolenia.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl