olej na płótnie naklejonym na tekturę 63 x 32,5 cm na odwrocie napis atramentem: "Studyum Stanisława Wyspiańskiego sprzedane w Tow. sztuk pięknych przez wdowę po artyście" i podpis: "L.[eonard] Lepszy"
Z ekspertyzy prof. Andrzeja Ryszkiewicza: Nasz akt jest studium pracownianym, nie przeznaczonym ani na sprzedaż, ani na wystawę. Dokładnie opracowana jest dziecinna główka, bardziej powierzchownie ramiona i tors, reszta - szkicowo. Znamy analogiczne paryskie obrazy olejne, nie sygnowane i zbliżonych rozmiarów, np. Józef Mehoffer w swej pracowni (34 x 25 cm, uważane za powstałe w 1893 r., Muzeum Narodowe w Warszawie), albo tzw. Weranda (70 x 40 cm, Muzeum Narodowe w Krakowie). (...) Uważam napis na odwrocie za autentyczny i wiarygodny. Leonard Lepszy (1856-1937), historyk sztuki, był czynnym działaczem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, jego sekretarzem a następnie wiceprezesem. Przy pomocy Towarzystwa wdowa po artyście, Teofila Wyspiańska, rozsprzedawała spuściznę pracownianą malarza. Wówczas - około 1907-1910 - sprzedany został ten akt. Przypuszczam, iż w papierach TPSP w Krakowie może zachowała się informacja, kto ten obraz wówczas nabył. Jakie były dalsze losy tego aktu? Zwracam uwagę na informację, która może wiązać się z okazanym obrazem: w wykazie dorobku malarskiego artysty sporządzonym przez Stanisława Świerz-Zaleskiego (Stanisław Wyspiański. Dzieła malarskie, Bydgoszcz 1925, s. 107 nr 69) uwzględniono w okresie "Czasy paryskie 1892-94" pozycję Akt dziewczynki stojącej, mal. olejne, 85 x 32 cm. wł. dr Jan Lachs w Krakowie". Świerz opierał się o uzyskane informacje, nie zawsze dokładne. Chciałbym widzieć w tym zapisie zniekształcone echo okazanego mi obrazu.
WYSPIAŃSKI Stanisław
Uczył się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Początkowo malował olejno, później niemal wyłącznie pastelami, tworząc głównie portrety i pejzaże. Zajmował się też projektowaniem witraży, grafiką, rzeźbą, rzemiosłem artystycznym, wykonywał polichromię ścienną, ilustrował i zdobił książki. Inscenizował własne dramaty oraz sztuki innych autorów, projektował kostiumy i dekoracje teatralne. Prowadził katedrę malarstwa dekoracyjnego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był czołową postacią Młodej Polski, uznawanym za autorytet i duchowego wodza swego pokolenia.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl