na odczyt Stanisława Przybyszewskiego, połączony z przedstawieniem Maurycego Maeterlincka "Wnętrze" (Dziewczynka za oknem). Litografia barwna, sygn. na kamieniu: "St Wyspiański", na papierze o wym.: 62,5 x 125,5 cm. Kraków 1899.
Zakład Litograficzny "A. Pruszyński", (prowadzony wówczas przez następcę i syna Aureliusza - Zenona Pruszyńskiego). W 1898 Przybyszewski jako redaktor "Życia", w którym zamieszczał manifesty propagujące modernistyczne hasło "sztuki dla sztuki", prowadził też okazjonalnie akcję odczytową w Krakowie i innych miastach. Jego odczyt Mistyka a Maeterlinck odbył się 20 lutego 1899 w foyer Teatru Miejskiego. Prelekcja była wstępem do przedstawienia dramatycznego Maurycego Maeterlincka "Wnętrze". W spektaklu udział wzięli aktorzy z zespołu Teatru Miejskiego, m.in.: Gabriela Zapolska, Irena Solska, Maria Henryka Przybyłko-Potocka, Maksymilian Hipolit Węgrzyn (brat słynnego Józefa). Wydarzenie to było reklamowane plakatem zaprojektowanym przez Wyspiańskiego. Tym afiszem "Dziewczynka za oknem", Wyspiański zapoczątkował nowoczesny plakat teatralny i jest uważany za prekursora tej sztuki w Polsce. Egzemplarz po konserwacji, na marginesach ślady po taśmie klejącej. Stan dobry. Bardzo rzadkie.
WYSPIAŃSKI Stanisław
Uczył się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Początkowo malował olejno, później niemal wyłącznie pastelami, tworząc głównie portrety i pejzaże. Zajmował się też projektowaniem witraży, grafiką, rzeźbą, rzemiosłem artystycznym, wykonywał polichromię ścienną, ilustrował i zdobił książki. Inscenizował własne dramaty oraz sztuki innych autorów, projektował kostiumy i dekoracje teatralne. Prowadził katedrę malarstwa dekoracyjnego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był czołową postacią Młodej Polski, uznawanym za autorytet i duchowego wodza swego pokolenia.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl