Puchar zawodów Jamesa Gordona Bennetta w Warszawie, 1936
gips patynowany, 42 x 22 cm, sygnatura ryta na muszli ślimaka: 1936 Szukalski VII. Stan zachowania: na wysuniętym z lewej strony elemencie kompozycji ślad reperacji, dr. wyszczerbienie na krawędzi wieńczącego rzeźbę dysku. Fotografię pucharu zamieściły m. in. "Ilustrowany Kurier Codzienny", 1936, nr 223, s. 9 oraz "Na szerokim świecie" 1936, nr 36, s. 12. Praca ze zbiorów rodziny zaprzyjaźnionej z artystą. Na podstawie prezentowanego modelu gipsowego, za zgodą jego właścicieli, powstały dwa współczesne odlewy z brązu - w roku 2002 i w roku 2014, obydwa sprzedane na aukcjach w DA Rempex w Warszawie 22. 01. 2003 oraz 18. 03. 2015.
Profesor Lechosław Lameński, wybitny znawca twórczości Szukalskiego i autor poświęconej mu monografii, podaje informację, że zamówienie na wykonanie nowego pucharu na międzynarodowe zawody balonowe im. Jamesa Gordona Bennetta załatwił artyście Ignacy Matuszewski, były minister skarbu, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". "Ponieważ rok wcześniej, w 1935, dzięki znakomitej nawigacji kpt. Zbigniewa Burzyńskiego puchar zdobyła na własność Polska, to właśnie nasz kraj musiał ufundować w 1936 roku nową nagrodę. Szukalski zaprojektował statuetkę z charakterystyczną sylwetką nagiej postaci kobiecej, wyłaniającej się z pełzającego po podstawie ślimaka winniczka (…)" . (Lechosław Lameński "Stach z Warty Szukalski i Szczep Rogate Serce", Wydawnictwo KUL, Lublin, 2007, ss. 84, 85, 86).
Rzeźbiarz urodzony w Warce k/Sieradza. W dzieciństwie wyemigrował z rodzicami do USA, skąd kilkakrotnie przyjeżdżał do Polski. Rozpoczęte w Polsce w 1910 studia zakończył po trzech latach. Niezwykle barwna postać środowiska artystycznego międzywojennej Polski - wielbiony przez grupę młodych artystów, skupionych w założonym przez siebie Szczepie Rogate Serce, ostro krytykowany przez grono starszych twórców. Fanatyk prasłowiańszczyzny i mitu polskiej potęgi, skłaniał się ku tematom historycznym i alegorycznym, wykorzystując od strony formalnej elementy geometrycznej stylizacji. W latach 1936-39 realizował w Katowicach zamówienie na płaskorzeźby dla budującego się gmachu Muzeum Śląskiego. Podczas wojny prawie cały dorobek artysty uległ zniszczeniu.
W 1903 roku wraz z rodzicami wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Jako 13-letni chłopiec uczęszczał do Institute of Art w Chicago, gdzie zwrócił uwagę nauczycieli na swój nieprzeciętny talent rzeźbiarski. W 1909 roku, za namową przebywającego w USA rzeźbiarza Antoniego Popiela – ojciec decyduje się wysłać 15-letniego Stacha do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był niezwykle barwną postacią środowiska artystycznego międzywojennej Polski - wielbiony przez grupę młodych artystów, skupionych w założonym przez siebie Szczepie Rogate Serce, ostro krytykowany przez grono starszych twórców. Fanatyk prasłowiańszczyzny i mitu polskiej potęgi, skłaniał się ku tematom historycznym i alegorycznym, wykorzystując od strony formalnej elementy geometrycznej stylizacji. W latach 1936-39 realizował w Katowicach zamówienie na płaskorzeźby dla budującego się gmachu Muzeum Śląskiego. W 1939 roku wyjechał z Polski i osiadł na stałe w Kalifornii, gdzie najwięcej czasu poświęcał rozwiązywaniu przedhistorycznych zagadek i tajemnic dawnych dziejów ludzkości, powstawaniu i kształtowaniu się języków, wiar, zwyczajów, sztuki, migracjom ludów, a twórczość rzeźbiarska stała się drugoplanowa. Ostatnia, retrospektywna wystawa jego prac, pierwsza w okresie powojennym, a ostatnia za jego życia, odbyła się w maju 1978 roku w Pałacu Sztuki w Krakowie. Podczas wojny prawie cały dorobek artysty powstały w Polsce, uległ zniszczeniu.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl