Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SZUKALSKI Stanisław | Mówca - Orator, 1913 r.

Stanisław SZUKALSKI (1893 Warta k. Sieradza - 1987 Los Angeles)

Mówca - Orator, 1913 r.

brąz, 61 x 29 cm
sygnowany i datowany u podstawy: `SZUKALSKI 1913 - XI`
WYSTAWIANY:
Wystawa prac Stanisława Szukalskiego i Szczepu "Rogate Serce" w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, 1936 r.
POCHODZENIE:
kolekcja Jamesa Thompsona, byłego gubernatora stanu Illinois, Stany Zjednoczone

Stanisław Szukalski to jeden z najoryginalniejszych polskich rzeźbiarzy, którego sztuka przepojona jest ideami prasłowiańszczyzny i mitem polskiej potęgi wczesnopiastowskiej. Urodził się w 1893 roku w Warcie koło Sieradza, zmarł w 1987 w Los Angeles. W 1903 roku wyjechał z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, skąd przybył na studia do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1909 roku - został przyjęty przez zachwyconego jego talentem profesora Konstantego Laszczkę właściwie bez egzaminów wstępnych. Był niezwykłą osobowością, niejednokrotnie określany mianem geniusza z uwagi na wszechstronne zainteresowania i umiejętności - oprócz wielkiego talentu malarskiego i rzeźbiarskiego był świetnym pianistą, współpracował z Alfredem Hitchcockiem przy filmowych efektach specjalnych, jego spisane wspomnienia brytyjska Akademia Nauk umieściła w podręczniku dla początkujących pisarzy. W 1929 roku wyjechał z Polski i osiadł na stałe w Kalifornii, gdzie najwięcej czasu poświęcał rozwiązywaniu przedhistorycznych zagadek i tajemnic dawnych dziejów ludzkości, powstawaniu i kształtowaniu się języków, wiar, zwyczajów, migracjom ludów. Założył w Krakowie stowarzyszenie artystów Szczep Rogate Serce i jako mistrz Stach z Warty skupiał malarzy i rzeźbiarzy przyjmujących odmiejscowe przydomki; do Szczepu należeli m.in. Marian Konarski - "Marzyn z Krzeszowic", Antoni Bryndza - "Ziemitrud z Kalwarii", Michał Stańko - "Michał z Sosnowca", Stefan Żechowski - "Ziemin z Książa" - wyznających idee Mistrza o tworzeniu stylu narodowego w oparciu o prasłowiańskie korzenie i potęgę płynąca z pradziejowej świetności Polski. Podczas II wojny światowej prawie cały dorobek artysty, który powstał w Polsce, został zniszczony. Rzeźba "Mówca - Orator" powstała w 1913 roku i była pierwszą rzeźbą stworzoną przez artystę po przyjeździe z Krakowa do Chicago w tymże roku. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu posiada największą w polskich zbiorach publicznych kolekcję prac Szukalskiego, m.in. również odlew "Mówcy - Oratora", który cudem ocalał w Katowicach w czasie II wojny światowej. Po wkroczeniu na Śląsk we wrześniu 1939 roku, Niemcy zgromadzili rzeźby Szukalskiego i obrazy Ignacego Witkiewicza (Witkacego) w salach recepcyjnych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie eksponowane były jako przykłady "sztuki zdegradowanej". Po zakończeniu wystawy strzelali do rzeźb i polecili wykonane z brązu oddać na złom. Niektóre rzeźby, w tym "Orator", zostały uratowane dzięki górnikom, którzy w nocą wynieśli je i zalali asfaltem; na piersi "Oratora" wciąż widoczne są ślady po niemieckich kulach. Rzeźba "Mówca - Orator" to absolutny unikat na polskim rynku aukcyjnym, stworzony ręką artysty, którego współcześni nazywali "Leonardem da Vinci".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SZUKALSKI Stanisław

W 1903 roku wraz z rodzicami wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Jako 13-letni chłopiec uczęszczał do Institute of Art w Chicago, gdzie zwrócił uwagę nauczycieli na swój nieprzeciętny talent rzeźbiarski. W 1909 roku, za namową przebywającego w USA rzeźbiarza Antoniego Popiela – ojciec decyduje się wysłać 15-letniego Stacha do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był niezwykle barwną postacią środowiska artystycznego międzywojennej Polski - wielbiony przez grupę młodych artystów, skupionych w założonym przez siebie Szczepie Rogate Serce, ostro krytykowany przez grono starszych twórców. Fanatyk prasłowiańszczyzny i mitu polskiej potęgi, skłaniał się ku tematom historycznym i alegorycznym, wykorzystując od strony formalnej elementy geometrycznej stylizacji. W latach 1936-39 realizował w Katowicach zamówienie na płaskorzeźby dla budującego się gmachu Muzeum Śląskiego. W 1939 roku wyjechał z Polski i osiadł na stałe w Kalifornii, gdzie najwięcej czasu poświęcał rozwiązywaniu przedhistorycznych zagadek i tajemnic dawnych dziejów ludzkości, powstawaniu i kształtowaniu się języków, wiar, zwyczajów, sztuki, migracjom ludów, a twórczość rzeźbiarska stała się drugoplanowa. Ostatnia, retrospektywna wystawa jego prac, pierwsza w okresie powojennym, a ostatnia za jego życia, odbyła się w maju 1978 roku w Pałacu Sztuki w Krakowie. Podczas wojny prawie cały dorobek artysty powstały w Polsce, uległ zniszczeniu.

Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68   tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
 

Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.


Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl