olej/płótno, 64 x 88 cm sygnowany p.d.: 'St. Lentz' na odwrociu dawna nalepka niemieckiej firmy ramiarskiej
Choć tworzył w epoce Młodej Polski i modernizmu, Stanisław Lentz uprawiał malarstwo dalekie od awangardowych prądów, a bliskie poetyce XIX-wiecznego realizmu. Wykształcony w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych i warszawskiej Klasie Rysunkowej, odebrał także edukację za granicą: w Akademii Monachijskiej oraz Académie Julian. Lentz często podróżował: odwiedził Niemcy, Francję, Hiszpanię, na początku XX wieku rokrocznie wyjeżdżał do Holandii. Uprawiał malarstwo silnie inspirowane sztuką dawnych mistrzów - mówi się o dużym nań wpływie malarskiej maniery Fransa Halsa. Jednym z większych sukcesów w karierze była II nagroda Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, którą otrzymał za obraz "Wilki morskie z Scheveningen" (1903, Muzeum Narodowe w Warszawie), pośrednio inspirowany sztuką Złotego Wieku, lecz także niemieckim realizmem kręgu Wilhelma Leibla. W "Scenie w gospodzie" Lentz jawnie nawiązał do mistrzów XVII wieku uprawiających malarstwo rodzajowe. Wnętrze karczmy przedstawił w półcieniu. Postaci czterech chłopów odtworzył dosyć realistycznie, acz z dozą groteski, dodając im nieco rubaszności. Siedzą przy stole, piją i palą fajki, popisując się puszczanymi "kółkami" z dymu. Inspiracją tematyczną i formalną była dla Lentza sztuka Adriaena i Isaaca van Ostade, Jana Steena, Adriaena Brouwera.
Malarz, rysownik, karykaturzysta. Czołowy reprezentant warszawskiego środowiska artystycznego. Uczęszczał do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych w latach 1877 - 79 u Feliksa Szynalewskiego i Izydora Jabłońskiego i w warszawskiej Klasy Rysunkowej. Studia kontynuował w Akademii Monachijskiej i Academie Julian w Paryżu. Debiutował w 1881 r. w warszawskim Salonie Aleksandra Krywulta obrazami o tematyce rodzajowej. Uznanie i powodzenie przyniosła mu twórczość portretowa (m.in. złoty medal na Salonie Paryskim 1911) inspirowana często sztuką Fransa Halsa. Modelami realistycznych portretów Lentza byli przedstawiciele warszawskiej inteligencji oraz reprezentanci wielkiej finansjery, mieszczaństwa i arystokracji. Tworzył także imponujące portrety zbiorowe oraz realistyczne sceny rodzajowe.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
LENTZ Stanisław
Malarz, rysownik, karykatyrzysta. Czołowy reprezentant warszawskiego środowiska artystycznego. Uczęszczał do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i warszawskiej Klasy Rysunkowej oraz Akademii Monachijskiej i Academie Julian w Paryżu. Debiutował w 1881 r. w warszawskim Salonie Aleksandra Krywulta obrazami o tematyce rodzajowej. Uznanie i powodzenie przyniosła mu twórczość portretowa (m.in. złoty medal na Salonie Paryskim 1911) inspirowana często sztuką Fransa Halsa. Modelami realistycznych portretów Lentza byli przedstawiciele warszawskiej inteligencji oraz reprezentanci wielkiej finansjery, mieszczaństwa i arystokracji. Tworzył także imponujące portrety zbiorowe oraz realistyczne sceny rodzajowe.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl