Akwarela, papier naklejony na tekturę; 32 x 22,6 cm w świetle oprawy Sygnowany l. d.: S. Fabijański Na odwrocie napis: Wieżyce K. Mariackiego | w Krakowie. Obok fragment owalnej pieczęci Magazynu Przyborów Malarskich R. Aleksandrowicza.
Stanisław Fabijański, malarz, rzeźbiarz. Rozpoczęte w 1880 roku pod kierunkiem rzeźbiarza L. Marconiego we Lwowie studia, kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1883-88), m.in. u Feliksa Szynalewskiego, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza, Jana Matejki. W 1888 roku wyjechał na studia do Monachium, gdzie uczył się u Antona Wagnera. Po podróży do Włoch zamieszkał w Krakowie. Od roku 1886 brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą: m.in. w TZSP w Krakowie, w Salonie Krywulta w Warszawie, Brukseli, Paryżu i w Pałacu Sztuki w Buffalo. Cieszył się dużą popularnością jako malarz zabytkowych miast polskich, zwłaszcza Krakowa. Obok licznych widoków kościołów, starych zaułków, Wawelu, malował także portrety.
Wieże Kościoła Mariackiego ukazane zostały o wschodzie słońca, co widać po sposobie oświetlenia północnej wieży, zwanej hejnałową. Światło pada na jedną ze ścian ośmioboku, na którym wspiera się hełm. W górnym prawym rogu widać ciemne niebo odchodzącej nocy. W prawym dolnym narożniku ukazana została charakterystyczna sylwetka kościoła ss. Piotra i Pawła.
FABIJAŃSKI Stanisław Ignacy Poraj
W 1880r. rozpoczął naukę rzeźby u L. Marconiego we Lwowie. Lata 1883-1888 spędził w krakowskiej SSP ucząc się m.in. u F. Cynka, J. Matejki, I. Jabłońskiegoi W. Łuszczkiewicza. Od 1888r. studiował w Akademii monachijskiej u A. Wagnera. Podróżował do Włoch i Francji. Po powrocie zamieszkał w Krakowie. Malował m.in. sceny religijne, portrety, miejskie pejzaże. Cieszył się dużym uznaniem jako malarz zabytkowych miast polskich, zwłaszcza Krakowa. Używał najczęściej akwareli, rzadko stosował technikę olejną. Wykonywał też plakaty.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl