Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
FABIJAŃSKI Stanisław Ignacy Poraj | WIDOK NA KURZĄ STOPKĘ NA WAWELU

Stanisław Ignacy Poraj FABIJAŃSKI (1865 - 1947)

WIDOK NA KURZĄ STOPKĘ NA WAWELU

Akwarela, papier; 23 x 33 cm w świetle
Sygnowany l. d.: St Fabijański

Stanisław Fabijański studiował w latach 1883-1888 w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem m.in. Jana Matejki i Floriana Cynka, następnie przeniósł się do Monachium, aby kontynuować naukę w tamtejszej akademii. Po studiach odbywał podróże artystyczne do Włoch i Francji, zaś po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie. Jego specjalnością były pejzaże miejskie. W ulubionej przez siebie technice akwareli mistrzowsko potrafił oddać urok architektury. Wystawiał m.in. w Monachium i Brukseli, stale swoje prace pokazywał także w TZSP w Warszawie oraz w TPSP w Krakowie.
W bryle zamku zaznacza się Kurza Stopka (zwana w źródłach Kurzą Nogą), złożona z gotyckiego podmurowania (pochodzącego z początku XV wieku, gotyckiej pozostałości zamku Kazimierza Wielkiego). Prezentowana praca to bardzo precyzyjne przedstawienie tego właśnie ujęcia z furtą klasztorną po prawej stronie kompozycji. Delikatnie potraktowana powierzchnia papieru w partiach śniegu daje wrażenie jego puszystości, miękkości.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
FABIJAŃSKI Stanisław Ignacy Poraj
W 1880r. rozpoczął naukę rzeźby u L. Marconiego we Lwowie. Lata 1883-1888 spędził w krakowskiej SSP ucząc się m.in. u F. Cynka, J. Matejki, I. Jabłońskiegoi W. Łuszczkiewicza. Od 1888r. studiował w Akademii monachijskiej u A. Wagnera. Podróżował do Włoch i Francji. Po powrocie zamieszkał w Krakowie. Malował m.in. sceny religijne, portrety, miejskie pejzaże. Cieszył się dużym uznaniem jako malarz zabytkowych miast polskich, zwłaszcza Krakowa. Używał najczęściej akwareli, rzadko stosował technikę olejną. Wykonywał też plakaty.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl