FABIJAŃSKI Stanisław Ignacy Poraj | POWSTANIEC KRAKOWSKI Z ROKU 1846

Stanisław Ignacy Poraj FABIJAŃSKI (1865 - 1947)

POWSTANIEC KRAKOWSKI Z ROKU 1846

Olej, płótno;
100 x 41,5 cm
Sygnowany p.d.: St. Fabijański

Biografia artysty przy poz. nr 51.

Obraz przedstawia podobiznę, być może portret, je¼d¼ca w na pół wojskowym, na pół cywilnym ubiorze - granatowej, dwurzędowej kurtce z zapiętymi na krzyż wyłogami, wykończonymi karmazynową wypustką. Na głowie portretowany nosi karmazynową, rogatą czapkę z czarnym, skórzanym otokiem i takim samym daszkiem. Nad otokiem widoczna jest okrągła, trójkolorowa kokarda w barwach biało-karmazynowo-czerwonej. Spodnie z szaraczkowego sukna. Natomiast osiodłanie konia jest wyra¼nie nie wojskowe, cywilne. Je¼dziec uzbrojony jest w krótki karabinek kawaleryjski, zapewne austriacki, z mosiężnymi, podwójnymi okuciami na końcu łoża mocującymi lufę, z osadzonym w nich pobojczykiem. Przy lewym boku widoczna jest zawieszona na długich rapciach szabla z mosiężną, trójkabłąkową rękojeścią, zapewne francuska lub rosyjska, pamiętająca być może powstanie listopadowe i wojnę polsko-rosyjską 1831 roku. Całość ubioru, oporządzenia i uzbrojenia przedstawionego na obrazie zbrojnego wskazuje, iż mamy przed sobą podobiznę uczestnika powstania krakowskiego w lutym i marcu 1846 roku pod wodzą Jana Tysowskiego i Ludwika Gorzkowskiego. Wycofanie się w lutym 1846 roku Austriaków z Krakowa na Podgórze umożliwiło powstańcom zorganizowanie siły zbrojnej, wzmocnionej oddziałami napływającymi z Galicji i Królestwa. Były one na tyle znaczne, iż możliwe było nawet wysłanie znacznego oddziału powstańczego celem zajęcia Wieliczki. Być może to właśnie wydarzenie przedstawia obraz Fabijańskiego. Ubiór oddziałów powstańczych, którym usiłowano nadać w miarę jednolity wygląd, nosił wszelkie znamiona ubioru na pół cywilnego, na pół wojskowego. Oddziały piesze występowały w wołoszkach i pantalonach z szaraczkowego sukna, jazda przypominała ubiorem krakusów z 1831 r. Nakryciem głowy były pąsowe lub karmazynowe konfederatki. Podobnie ubrane były formacje krakowskiej Gwardii Narodowej formowane w 1848 roku. Również ich ubiory nosiły w zasadzie cechy ubioru cywilnego, którego jedynym elementem o narodowym i wojskowym charakterze były czapki, rogatywki lub okrągłe, opatrzone kokardami w barwach krakowskich. Obraz mimo iż malowany zapewne wiele lat po wydarzeniach z okresu powstania krakowskiego i Wiosny Ludów, być może w oparciu o wspomnienia ich uczestnika stanowi ciekawe ¼ródło do ubioru oddziałów powstańczych z lat 1846-1848.

FABIJAŃSKI Stanisław Ignacy Poraj
W 1880r. rozpoczął naukę rzeźby u L. Marconiego we Lwowie. Lata 1883-1888 spędził w krakowskiej SSP ucząc się m.in. u F. Cynka, J. Matejki, I. Jabłońskiegoi W. Łuszczkiewicza. Od 1888r. studiował w Akademii monachijskiej u A. Wagnera. Podróżował do Włoch i Francji. Po powrocie zamieszkał w Krakowie. Malował m.in. sceny religijne, portrety, miejskie pejzaże. Cieszył się dużym uznaniem jako malarz zabytkowych miast polskich, zwłaszcza Krakowa. Używał najczęściej akwareli, rzadko stosował technikę olejną. Wykonywał też plakaty.

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail: