Olej, płótno; 100 x 41,5 cm Sygnowany p.d.: St. Fabijański
Stanisław Fabijański uczył się malarstwa w Krakowie oraz w Monachium. W roku 1888 wstąpił do Akademii i podjął studia u Aleksandra Wagnera. Malował widoki starych miast, sceny rodzajowe, a także obrazy ukazujące współczesne ważne wydarzenia społeczne. Obraz przedstawia podobiznę, być może portret, je¼d¼ca w na pół wojskowym, na pół cywilnym ubiorze - granatowej, dwurzędowej kurtce z zapiętymi na krzyż wyłogami, wykończonymi karmazynową wypustką. Na głowie portretowany nosi karmazynową, rogatą czapkę z czarnym, skórzanym otokiem i takim samym daszkiem. Nad otokiem widoczna jest okrągła, trójkolorowa kokarda w barwach biało - karmazynowo - czerwonej. Spodnie z szaraczkowe-go sukna. Natomiast osiodłanie konia jest wyra¼nie nie wojskowe, cywilne. Je¼dziecuzbrojonyjestwkrótkikarabinekkawaleryjski,zapewneaustriacki,zmosięż-nymi, podwójnymi okuciami na końcu łoża mocującymi lufę, z osadzonym w nich pobojczykiem. Przy lewym boku widoczna jest zawieszona na długich rapciach szabla z mosiężną, trójkabłąkową rękojeścią, zapewne francuska lub rosyjska, pamiętająca być może powstanie listopadowe i wojnę polsko-rosyjską 1831 roku. Całość ubioru, oporządzenia i uzbrojenia przedstawionego na obrazie zbrojnego wskazuje, iż mamy przed sobą podobiznę uczestnika powstania krakowskiego w lutym i marcu 1846 roku pod wodzą Jana Tysowskiego i Ludwika Gorzkowskiego. Wycofanie się w lutym 1846 roku Austriaków z Krakowa na Podgórze umożliwiło powstańcom zorganizowanie siły zbrojnej, wzmocnionej oddziałami napływającymi z Galicji i Królestwa. Były one na tyle znaczne, iż możliwe było nawet wysłanie znacznego oddziału powstańczego celem zajęcia Wieliczki. Być może to właśnie wydarzenie przedstawia obraz Fabijańskiego. Ubiór oddziałów powstańczych, którym usiłowano nadać w miarę jednolity wygląd, nosił wszelkie znamiona ubioru na pół cywilnego, na pół wojskowego. Oddziały piesze występowały w wołoszkach i pantalonach z szaraczkowego sukna, jazda przypominała ubiorem krakusów z 1831 r. Nakryciem głowy były pąsowe lub karmazynowe konfederatki. Podobnie ubrane były formacje krakowskiej Gwardii Narodowej formowane w 1848 roku. Również ich ubiory nosiły w zasadzie cechy ubioru cywilnego, którego jedynym elementem o narodowym i wojskowym charakterze były czapki, rogatywki lub okrągłe, opatrzone kokardami w barwach krakowskich. Obraz mimo iż malowany zapewne wiele lat po wydarzeniach z okresu powstania krakowskiego i Wiosny Ludów, być może w oparciu o wspomnienia ich uczestnika stanowi ciekawe ¼ródło do ubioru oddziałów powstańczych z lat 1846 - 1848.
FABIJAŃSKI Stanisław Ignacy Poraj
W 1880r. rozpoczął naukę rzeźby u L. Marconiego we Lwowie. Lata 1883-1888 spędził w krakowskiej SSP ucząc się m.in. u F. Cynka, J. Matejki, I. Jabłońskiegoi W. Łuszczkiewicza. Od 1888r. studiował w Akademii monachijskiej u A. Wagnera. Podróżował do Włoch i Francji. Po powrocie zamieszkał w Krakowie. Malował m.in. sceny religijne, portrety, miejskie pejzaże. Cieszył się dużym uznaniem jako malarz zabytkowych miast polskich, zwłaszcza Krakowa. Używał najczęściej akwareli, rzadko stosował technikę olejną. Wykonywał też plakaty.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 693 108 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl