Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GRABOWSKI Stanisław | PEJZAŻ Z GRASSE, 1941 r.

Stanisław GRABOWSKI (ur. 1901 Libawa (Estonia), zm. 1957 Chartres (Francja))

PEJZAŻ Z GRASSE, 1941 r.

Gwasz na papierze
28,5 x 38,5 cm (w świetle passe-partout)
Sygnowany p.d. - "S. Grabowski / Grasse / 1941."

Pochodził z rodziny o tradycjach artystycznych. Wykształcenie pobierał prywatnie w Libawie, a od 1914 r. w Rybińsku nad Wołgą u malarza Szczygłowa. Studia w SSP w Warszawie rozpoczął w 1919 r. po półrocznym pobycie w Petersburgu, gdzie zapoznał się z malarstwem europejskim. W 1926 r. wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował naukę w Académie Moderne w pracowniach A. Légera i A. Ozenfanta. W czasie okupacji zamieszkał w Grasse na południu Francji. Po wojnie ponownie osiadł w Paryżu, gdzie miał pracownię na Passage Danzig w la Ruche. Wystawiał m.in. w Galerie d"art Contemporain (1926), Galerie Zak (1929), Galerie d"art et Artistes Polonais (1932), Galerie Barbizon (1952), Salonie Garlińskiego (1931), IPS (1936).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GRABOWSKI Stanisław
Pierwsze lekcje rysunków pobierał w Libawie u miejscowego nauczyciela Szklerysa malując pejzaże z okolic rodzinnego miasta i kopiując obrazy Pankiewicza. W 1914 wyjechał do Rybińska nad Wołgą. Tam uczył się w prywatnej pracowni Szczygłowa. W 1919 przebywał w Piotrogrodzie, gdzie po raz pierwszy zetknął się z malarstwem europejskim w Ermitażu. W tym samym roku przeniósł się do Warszawy. Studiował tu w SSP pod kierunkiem K.Tichego, Wł. Skoczylasa, W. Jastrzębowskiego.
W 1923 r. W pracowni prof. Kotarbińskiego poznał 19-letnią Nadieżdę Wandę Chodasiewicz, którą poślubił następnego roku. W 1926 obydwoje wyjechali do Paryża, kontynuując naukę w pracowniach F. Legera i A.Ozenfanta w Academie Moderne.
Po rozwodzie z Wandą, która przyjeła nazwisko swojego profesora stając się Nadią Leger, Grabowski wyjechał na trzy lata do Hiszpanii. Następnie osiadł na stałe we Francji. W czasie wojny mieszkał na południu Francji, najdłuzej w Nicei i w okolicach Grasse.
Po wojnie wrócił do Paryża i zamieszkał przy 2 passage Dantzing w słynnym Ulu (la Ruche). Na początku lat pięćdziesiątych, sam doświadczony tułaczym życiem, Grabowski udziela gościny w swojej skromnej pracowni-mieszkaniu, młodszemu o kilkanście lat Janikowskiemu. Po przedwczesnej śmierci Stanisława Grabowskiego, atelier przy pasażu Gdańskim, stało się ostateczną przystanią także dla Mieczysława Janikowskiego ( umiera w 1968 r.) W tym okresie Grabowski brał czynny udział w życiu artystycznym Paryża, wystawiał na Salonach, w galeriach prywatnych. Miał wystawy w Londynie i Nowym Jorku, przysyłał również regularnie swe prace na wystawy do Warszawy, Poznania i Kielc.
Twórczość Grabowskiego rozwijała się i ustalała w stałym kontakcie ze współczesnym malarstwem francuskim. Artysta ulegał wielu wpływom, potrafił jednak nadać swym pracom piętno własnego stylu, stworzyć sobie własny świat, usytuowany gdzieś na granicy realności i poetyckiej wizji. Kształt ostateczny jego prac, ich kolorystyka uzależnione były w dużym stopniu od nastroju, stanu ducha artysty, który przystępował do pracy zawsze pobudzony emocjonalnie, nigdy obojętnie.
Najwięcej prac Stanisława Grabowskiego znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Muzeum Sztuki w Łodzi, którego przedwojenna kolekcja awangardy europejskiej powstała w dużej mierze dzięki pomocy i kontaktom małżeństwa Grabowskich.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl