olej, płótno, 61 x 50,3 sygn. ołówkiem p. d.: Fijałkowski
Studiował na łódzkiej PWSSP gdzie był uczniem W. Strzemińskiego. Początkowo w swym malarstwie nawiązywał do impresjonizmu. W końcu lat 1950. zainteresował się malarstwem abstrakcyjnym adorując sztukę Malewicza i Mondriana. Własny styl oparł na lakoniczności środków artystycznego wyrazu przeciwstawiając ascetycznie potraktowanym, niemal pustym płaszczyznom płótna syntetycznie ujęte elementy brył geometrycznych. To malarstwo ciche, stonowane, kontemplacyjne. Natomiast prezentowany obraz pochodzi z wczesnej fazy twórczości artysty, kiedy w młodzieńczym buncie przeciwko swemu mistrzowi włączył się w nurt szeroko rozumianego postimpresjonizmu. Świadczą o tym dwie zasadnicze cechy prezentowanej kompozycji -akcentowanie wartości luministycznych i fakturalnych obrazu. Tytuł obrazu, nieistotny, podobnie jak nieistotny jest jego temat, wprowadza nutę humoru.
Urodził się w w 1922 w Zdołbunowie, na Wołyniu. W 1951 ukończył łódzką PWSSP, gdzie studiował pod kierunkiem W. Strzeminskiego (którego później został asystentem), S. Wegnera i L. Tyrowicza. Po studiach pracował na PWSSP, której był również profesorem. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i grafiką. S. Fijalkowski inspirował się pracami K. Malewicza, surrealistów, oraz Wassily Kandinsky`ego, którego rozprawę "Über das Geistige in der Kunst" przełożył w 1997 na polski. Większość jego obrazów i grafik stanowią surowe kompozycje o jednolitym tle. Artysta reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo w 1969 i na Biennale w Wenecji (1972). Jest między innymi laureatem nagród im. C.K. Norwida i J. Cybisa.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl