Olej, płótno; 55 x 38 cm Na odwrocie na blejtramie ołówkiem: S. Fijałkowski 12.IX.94
Malarz, grafik. Studiował w łódzkiej PWSSP w pracowniach Władysława Strzemińskiego, L. Tyrowicza i S. Wegnera (1946-1951). Po studiach pracował na PWSSP, jako asystent Strzemińskiego, pó¼niej profesor. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON. Reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo (1969) i Biennale w Wenecji (1972). Uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Nagrodą Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida (1972) oraz Nagrodą im. J. Cybisa (1990). Jest laureatem nagrody Kolekcjonerów dr L. Siudy za rok 2001. Twórczość S. Fijałkowskiego ukształtowała się pod wpływem pism W. Kandynsky`ego (którego rozprawę "öber das Geistige in der Kunst" artysta przełożył w 1997 na język polski), Pieta Mondriana oraz surrealizmu. "Te dwa drzewa sztuki XX wieku wydały - pisze Małgorzata Kitowska-Łysiak - nieoczekiwanie wspólne owoce. Artysta bowiem uprawia twórczość, która - począwszy od przełomu lat 50-tych i 60-tych - cały czas bada, eksploatuje możliwości spotkań na płótnie tego, co stanowi istotę porządkującej myśli Strzemińskiego, oraz tego, co jest domeną surrealizmu oczyszczonego z dosadnej metaforyki, tego, co jest aluzyjne."
Urodził się w w 1922 w Zdołbunowie, na Wołyniu. W 1951 ukończył łódzką PWSSP, gdzie studiował pod kierunkiem W. Strzeminskiego (którego później został asystentem), S. Wegnera i L. Tyrowicza. Po studiach pracował na PWSSP, której był również profesorem. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i grafiką. S. Fijalkowski inspirował się pracami K. Malewicza, surrealistów, oraz Wassily Kandinsky`ego, którego rozprawę "Über das Geistige in der Kunst" przełożył w 1997 na polski. Większość jego obrazów i grafik stanowią surowe kompozycje o jednolitym tle. Artysta reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo w 1969 i na Biennale w Wenecji (1972). Jest między innymi laureatem nagród im. C.K. Norwida i J. Cybisa.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 693 108 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl