olej/płótno, 60,5 x 50 cm sygnowany i datowany na odwrociu, na blejtramie: `S. Fijałkowski` i `11.I.63 3/63`
POCHODZENIE: - kolekcja prywatna, Poznań (w 2003) - kolekcja prywatna, Paryż (zakup od wym. powyżej, ok. 2004)
WYSTAWIANY: - Stanisław Fijałkowski, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, "Zachęta" Państwowa Galeria Sztuki w Warszawie, 2003
LITERATURA: - Stanisław Fijałkowski, katalog wystawy, [red.] Włodzimierz Nowaczyk, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań 2003, s. 250, poz. 53 (wykaz prac) - "Sztuka.pl" nr 11/2008, s. 61 (reprodukcja)
"Sztuka jest również swoistym uprawianiem metafizyki, szczególną formą filozofowania. W dzisiejszym świecie, który zgubił wrażliwość religijną, owo wyczulenie na świat duchowy czy "poczucie metafizyczne", jak mawiał Witkacy, sztuka dostarcza niektórych przeżyć, jakich dawniej dostarczała religia". Stanisław Fijałkowski swoją sztukę definiuje jako działalność symboliczną. Jednak symbol nie dodawany jest tutaj dla czytelności czy ozdoby. Fijałkowski jest zdania, że wobec zalewu współczesnej kultury masowej, należy w sobie rozwijać umiejętność kontemplacji. Swoją twórczość określa mianem "odpowiednika świeckiej teologii. "Patrząc na obrazy i grafiki Fijałkowskiego odnajdziemy powtarzające się motywy. Można odnieść wrażenie, że za pomocą abstrakcyjnych form artysta układa swój własny, tajemniczy alfabet Uporczywie pojawiają się "czarne słońca" - nieregularne koła, "kule" tkwiące w niebezpośredniej przestrzeni, liczby, figury geometryczne; często powraca motyw drogi, szosy, autostrady, anielskich skrzydeł, traw, form biologicznych." (Stanisław Fijałkowski, nagroda im. Ostrowskiego, 2013)
Obraz "11.I.63" to zapis twórczej wypowiedzi mistrza, która przybrała swą ostateczną formę pod datą 11 stycznia 1963 roku. Swoje prace Fijałkowski niezwykle często tytułuje pełną datą zakończenia procesu pracy nad dziełem. Oznaczone w ten sposób prace tworzą intymny kalendarz czy dziennik artysty. Pozwalają na bardzo konkretne osadzenie na osi czasu momentu ich powstania, dzięki czemu przybliżają widzowi historię i kontekst czasoprzestrzenny obrazu. Stanisław Fijałkowski tytułuje w ten sposób zarazem obrazy olejne, jaki i akwarelowe, także grafiki.
Urodził się w w 1922 w Zdołbunowie, na Wołyniu. W 1951 ukończył łódzką PWSSP, gdzie studiował pod kierunkiem W. Strzeminskiego (którego później został asystentem), S. Wegnera i L. Tyrowicza. Po studiach pracował na PWSSP, której był również profesorem. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i grafiką. S. Fijalkowski inspirował się pracami K. Malewicza, surrealistów, oraz Wassily Kandinsky`ego, którego rozprawę "Über das Geistige in der Kunst" przełożył w 1997 na polski. Większość jego obrazów i grafik stanowią surowe kompozycje o jednolitym tle. Artysta reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo w 1969 i na Biennale w Wenecji (1972). Jest między innymi laureatem nagród im. C.K. Norwida i J. Cybisa.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna). Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny. Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl