Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
DRÓŻDŻ Stanisław | Alea Iacta Est, 2003

Stanisław DRÓŻDŻ (1939 - 2009)

Alea Iacta Est, 2003

kostka, 3x3x3 cm


Estymacja: 100 - 150 zł

Alea Iacta Est to największy projekt Stanisława Dróżdża zrealizowany na 50. Biennale Sztuki w Wenecji. 250 metrów kwadratowych ścian zostało wyłożonych kośćmi do gry, a widz zaproszony do stołu, przy którym mógł wyrzucić swój własny układ z pozostawionych na nim 6 kości. W specjalnej instrukcji przetłumaczonej na 40 języków Stanisław Dróżdż rzucał wyzwanie, by w ramach tej "ciemnej gry" zwiedzający odnalazł swój układ wśród 46.656 kombinacji znajdujących się wokoło. Ten komu się to udało - wygrywał, jeżeli nie - przegrywał. Spektakularnym zaproszeniem na wystawę do polskiego pawilonu była kostka do gry zapakowana w białe pudełeczko, a sześć liter na sześciu ścianach układało się w nazwisko artysty.


Urodził się w 1939 roku Sławkowie. Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Tytuł magistra uzyskał w 1979 roku na podstawie wydanej przez siebie książki Poezja konkretna, ukazującej twórczość i życiorysy polskich poetów konkretystów. Jak przystało na absolwenta wydziału polonistycznego Dróżdża zawsze pasjonowały słowa. Był organizatorem licznych wystaw i sesji dotyczących poezji konkretnej zarówno w kraju jak i za granicą.
Dręczące artystę pytanie: dlaczego wiersze, opowiadania i powieści zawsze zaczynają się i kończą w określonym miejscu i w określony sposób, skłoniło go do porzucenia klasycznie postrzeganej literatury i skupieniu się jedynie na czystym słowie. Tak rozpoczęła się jego przygoda ze sztuką. W 1968 roku po raz pierwszy zaprezentował swoje prace publiczności, a w 1971 roku nawiązał stałą współpracę z galerią Foksal w Warszawie. To właśnie w tej galerii, pod skrzydłami Wiesława Borowskiego, powstały najważniejsze prace w dorobku artysty: cykl Teksty cyfrowe oraz instalacje Między i Żyłki. Artysta od momentu swojego debiutu wziął udział w ponad trzystu wystawach w kraju i za granicą. W 2003 roku reprezentował Polskę na 50. Biennale Sztuki w Wenecji.
Stanisław Dróżdż zmarł w 2009 roku we Wrocławiu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
DRÓŻDŻ Stanisław
Urodził się w 1939 r. w Sławkowie, zmarł w 2009 r. we Wrocławiu. Studia na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Filologicznym. Ukończył polonistykę w 1964 r. Twórca poezji wizualnej. Jego prace krytyka zalicza do konceptualizmu, poezji konkretnej, on sam nazywał je "pojęciokształtami" - są to utwory z pogranicza poezji i sztuk wizualnych. Tworzył ascetyczne teksty, nie tylko pozbawione ornamentu, ale często sprowadzone do kilku, czasami jednego słowa, liter, liczb, znaków - zapisywał je na papierze, fotografii, komputerowych wydrukach, instalacjach przestrzennych. Poprzez minimalny w treści zapis, artysta pragnie wywołać maksymalny efekt skojarzeniowy.
Pokazywał swoje prace w galerii Foksal w Warszawie/ z galerią tą współpracował już od 1971 r - miał tu 12 wystaw/, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, w Galerii Potocka w Krakowie. Brał udział w wystawie polskiego konceptualizmu w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie, w Galerii Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, w galerii Miejsce w Cieszynie. Laureat Nagrody Artystycznej Fundacji Nowosielskich - Kraków 2002. W 2003 roku jego projekt "Kości zostały rzucone" reprezentował Polskę na 50 Biennale w Wenecji.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 22 818 94 68
tel. kom.: 506 122 445
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl