olej, płótno; 47,5 x 72 cm; sygnowany po lewej stronie u dołu: STDębicki
Stanisław Dębicki rozpoczął naukę malarstwa w wiedeńskiej akademii u C. Griepenkerla w 1881 roku. Naukę kontynuował w krakowskiej akademii i w monachijskiej od roku 1884 u A. Wagnera. Powróciwszy do kraju osiadł na krótko w Kołomyi, wtedy zainteresował się obyczajami Hucułów. W latach 1890 - 1891 kontynuuje wykształcenie w Paryżu, w Académie Colarossi. Po powrocie osiadł na stałe we Lwowie. Przystąpił do Towarzystwa "Sztuka" oraz do Związku Artystów Polskich we Lwowie oraz od 1902 roku do wiedeńskiej Secesji. W 1909 roku powierzono mu katedrę malarstwa dekoracyjnego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jako członek jury zajmował się wyborem dzieł na wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. Sam dość rzadko wystawiał, w Krakowie i we Lwowie. Głównie malował portrety i sceny rodzajowe, początkowo w konwencji realistycznej, następnie przenosił do swojego malarstwa zdobycze impresjonizmu francuskiego. Podał się również wpływowi sztuki japońskiej. Zajmował się także innymi dziedzinami sztuki, grafiką, ilustracją, rzeźbą, scenografią i projektowaniem sztuki użytkowej.
DĘBICKI Stanisław
W latach 1881-1882 studiował w Akademii w Wiedniu. Naukę kontynuował w Krakowie oraz od 1884r. w Akademii w Monachium, a także w latach 1890-1891 w Paryżu, a następnie we Lwowie. Należał do TAP "Sztuka" i wiedeńskiej "Secesji". W latach 1909-1923 był profesorem SP w Krakowie. Oprócz malarstwa zajmował się grafiką, scenografią, polichromią ścienną oraz projektowaniem mebli i ceramiki.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl