olej/płótno, 85 x 137,5 cm sygnowany i datowany l. d.: `STANISŁAW CZAJKOWSKI | KRAKÓW 1914` na odwrocie dwie naklejki - jedna zachowana fragmentarycznie, druga z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie: `1914 Salon Wiosenny | Autor Czajkowski Stanisław | Dzieło Sądny dzień | Rodzaj ol Cena 1600 K.`
Bibliografia: Obraz reprodukowany lub opisywany w: - Katalog Wystawy Jubileuszowej MCMXIV, I Salon Wiosenny, TPSP, Kraków 1914, s. 13, nr kat. 14 Obraz prezentowany na wystawie Józef Brandt - uczniowie i przyjaciele, Muzeum w Radomiu, 1998 - 1999 Stanisław Czajkowski studiował w akademiach: krakowskiej, monachijskiej, a także w Académie Julian w Paryżu. Był bratem także malarza- Józefa. Odbył wiele podróży artystycznych po Europie, odwiedzał też różne regiony Polski. Przyja¼nił się z najwybitniejszymi postaciami świata artystycznego, zarówno Krakowa, jak i Paryża. Był uczestnikiem słynnego wesela Rydla, opisanego przez S. Wyspiańskiego w dramacie: "Wesele". Artysta wyszedł ze szkoły Stanisławskiego, który zaszczepił w nim zamiłowanie do pejzażu ojczystego. Malował także sceny rodzajowe i widoki miejskie. Tematem prezentowanego obrazu jest Jom Kippur (Sądny Dzień - Dzień Pojednania), najbardziej uroczyste święto w judaizmie - żydowskie jesienne święto pokutne. W poprzedzający Święto wieczór Żydzi udają się do synagogi, gdzie spędzają noc i cały następny dzień na modlitwach oczyszczających i wychwalających Stwórcę.
CZAJKOWSKI Stanisław
Malarz pejzażysta. Studia w krakowskiej ASP, pod kierunkiem J. Malczewskiego i L. Wyczółkowskiego, w latach 1896-1902. Dalsze studia w Monachium i Paryżu. W latach 1907-1914 pobyt w Polsce, a w latach 1914-1918 w Holandii. Od 1908 był członkiem Towarzystwa "SZTUKA". Przez wiele lat prowadził prace plenerowe w ASP w Warszawie, od 1950 był profesorem tej uczelni.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia poaukcyjne.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym niesprzedanym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl