Olej, płótno; 54 x 88,5 cm Sygnowany czarnym olejem l.d.: ST. CZAJKOWSKI Na odwrocie nalepka: "Obraz Stanisława Czajkowskiego p.t. Kościółek drewniany na Śląsku | technika olej nr katalogu 710 brał udział w Wystawie Pośmiertnej | Artysty w gmachu Zachęty, grudzień 1980 - styczeń 1981"; poniżej pieczęć: "CENTRALNE BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH | Pl. Małachowskiego 3 | 00-916 Warszawa | Tel. 27-69-18 | (podpis nieczytelny)"; w dwóch narożach blejtramu napis czarną farbą olejną: "St. Cz. | inw. 295"
Obraz wystawiany: Wystawa zorganizowana pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w warszawskiej "Zachęcie" na przełomie 1980-1981 roku.
Bibliografia: Stanisław Czajkowski. 1878-1954, Katalog oprac. J. Wardas, I. Kościałowska, MKIS, CBWA, Warszawa 1980, s. nlb., poz. 716.
Sposobem malowania i kompozycją prezentowany obraz zbliżony jest do znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie "Kościoła w Mikuszowicach" z 1929 r. Sposób ujęcia tematu dobrze obrazuje pewien typ kompozycji dzieł artysty, o którym J. Wardas pisze we wstępie do katalogu wystawy z 1980 r.: Bardzo własne i bardzo filmowe wydaje się być zjawisko - czy znów typ kompozycji, do której najlepiej przylega termin "kadrowanie". To znaczy obejmowanie, chwytanie wybranego odcinka krajobrazu "w kadr", w ograniczony prostokąt płótna (...) - bez względu na to, że jakiś istotny, najczęściej pierwszoplanowy przedmiot zostanie przecięty w sposób nieoczekiwany. Stanisław Czajkowski studiował w akademiach: krakowskiej, monachijskiej, a także w Académie Julian w Paryżu. Odbył wiele podróży po Europie, często także zwiedzał różne regiony Polski, skąd przywoził wiele prac. Przyjaźnił się z najwybitniejszymi postaciami świata artystycznego, zarówno Krakowa, jak i Paryża. Był uczestnikiem słynnego wesela Rydla, opisanego przez Wyspiańskiego w dramacie: "Wesele". Boy-Żeleński utożsamia go nawet z "Nosem" - jednym z bohaterów utworu. Artysta wyszedł ze szkoły Stanisławskiego, który zaszczepił w nim zamiłowanie do pejzażu ojczystego. Posługiwał się jednak innymi środkami formalnymi niż mistrz. Jego malarstwo odbiega od dynamiki pędzla profesora, jest bardziej powściągliwe, pełne melancholijnej zadumy.
CZAJKOWSKI Stanisław
Malarz pejzażysta. Studia w krakowskiej ASP, pod kierunkiem J. Malczewskiego i L. Wyczółkowskiego, w latach 1896-1902. Dalsze studia w Monachium i Paryżu. W latach 1907-1914 pobyt w Polsce, a w latach 1914-1918 w Holandii. Od 1908 był członkiem Towarzystwa "SZTUKA". Przez wiele lat prowadził prace plenerowe w ASP w Warszawie, od 1950 był profesorem tej uczelni.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl