olej, płótno (dublowane) 60,5 × 40,3 sygnowany u dołu po prawej: "St. Chlebowski 1866"
Chlebowski, syn podolskiego szlachcica, wychowany był w Odessie, a wykształcony w Akademii Petersburskiej, która go parokrotnie nagradzała, aż po wielki złoty medal i stypendium zagraniczne. Właściwie całe życie spędził poza krajem, pozostając szczerym polskim patriotą. W 1859 wyjechał do Monachium, a stąd do Paryża, gdzie pozostał do 1864 r. Uczył się u J. L. Gérômea. W 1864 sułtan Abdul-Azis powołał artystę do Konstantynopola i mianował malarzem nadwornym. Dla sułtana malował przede wszystkim sceny bitew tureckich, dla siebie - obrazki z życia codziennego, poszukiwane z uwagi na ówczesną modę orientalną. W 1876 powrócił, obsypany złotem, do Paryża, gdzie postawił sobie rezydencję. Dalej malował sceny orientalne, np. haremowe, bardzo wysoko wówczas cenione. W 1881 powrócił do kraju i osiadł w Krakowie, w tym mateczniku z Pana Tadeusza, gdzie zwierzęta zmęczone życiem przychodzą złożyć swe kości" (jak napisał inny polski malarz tego czasu).
Bardzo precyzyjnie namalowany obraz, ze zręcznym oddaniem bladej, jakby wilgotnej atmosfery wczesnego poranku.
CHLEBOWSKI Stanisław
Urodził się w 1835 roku w Pokutyńcach na Podolu, zmarł w 1884 w Kowanówku koło Poznania. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (1853-1859) gdzie uzyskał tytuł "kłassnyj chudożnik I stopnia". W 1862 roku został wysłany na sześcioletnie stypendium zagraniczne. Odwiedził Monachium, Paryż (gdzie uczył się u J. L. Gérome`a), Belgię, Włochy i Hiszpanię. Przez 12 lat by nadwornym malarzem sułtana Abdul-Azisa w Konstantynopolu.Za cztery kompozycje historyczne przeznaczone do sali tronowej pałacu Beglerberg w Konstantynopolu otrzymał order Medżije III klasy. Tematyka jego obrazów jest różnorodna. Na początku malował sceny historyczno-konwencjonalne (np. Joanna d`Arc w więzieniu w Amiens), następnie obrazy batalistyczne, portrety, małe studia akwarelowe i olejne, fascynował go szczególnie specyficzny nastrój wschodu ("Turczynki nad Bosforem", "Jeźdźcy arabscy").
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl