olej na płótnie, 69 x 61,5 cm, sygnowany l.d. "Borysowski", na odwrocie (wtórnie nalepiona na nowe krosno) nalepka TPSP w Krakowie z 1938 r. (nr 1005/40)
Studia w ASP w Krakowie (1926-1933) u W. Jarockiego, S. Kamockiego, I. Pieńkowskiego oraz w Oddziale Paryskim tej uczelni u J. Pankiewicza (1934-35). Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" (od 1936) i "Grupy Toruńskiej" (od 1958). Profesor Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu (1946-1972) i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku-Sopocie (1954-1972). W okresie międzywojennym malował pejzaże, martwe natury i portrety bliskie koloryzmowi i pozostające pod wpływem krakowskiej szkoły pejzażowej i École de Paris; po wojnie obrazy postkubistyczne, socrealistyczne i po 1955 r. kompozycje abstrakcyjne.
Obraz w jasnej pastelowej tonacji pochodzący z okresu francuskiego. Martwe natury malowane w podobnej stylistice znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie (Martwa natura z ok. 1934 r.) i Muzeum Okręgowego w Toruniu (Martwa natura z 1934 r.).
Profesor i kierownik Katedry Malarstwa, a następnie dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rektor PWSSP w Łodzi, dziekan i prodziekan PWSSP w Gdańsku. Dyrektor Instytutu Pedagogiczno-Artystycznego. Członek ZPAP. Założyciel "Grupy Toruńskiej".
Grafikę i malarstwo studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem m.in. Teodora Axentowicza, Ignacego Pieńkowskiego, Władysława Jarockiego, a następnie we Włoszech i w filii krakowskiej ASP w Paryżu u Józefa Pankiewicza. Wśród osiągnięć Stanisława Borysowskiego wymienić można choćby udział w wystawie sztuki polskiej w Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, Międzynarodowej Wystawie Malarstwa organizowanej przez Carnegie Institute w Pittsburgu, XIX Biennale w Wenecji (1934), Międzynarodowej wystawie sztuki i techniki w życiu współczesnym w Paryżu (1937), czy zdobycie srebrnego medalu na Światowej Wystawie w Nowym Jorku (1939). Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wraz z Tymonem Niesiołowskim i Bronisławem Jamonttem należy do tych twórców, inspiratorów i patronów, którzy zadecydowali o kształcie toruńskiego środowiska artystycznego. Prowadząc od 1945 roku ponad czterdziestoletnią działalność dydaktyczną na uczelniach artystycznych w Toruniu, Łodzi i w Gdańsku wywarł silny wpływ na kolejne pokolenia grafików i malarzy.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl